Czym jest australijski outback?

Kategoria: Kraje
Autor: Szulborska Alicja
Data: 05-06-2012 r.

Kilkaset tysięcy kilometrów kraju i kilka stref klimatycznych. Tereny niegościnne dla człowieka, a jednak chętnie przemierzane przez turystów. Być w Australii i nie zobaczyć outbacku to właściwie nie poznać tego kraju.

Co to za rejon?

Outbackiem nazywane są ogromne tereny; z palącym słońcem nad głową, pustkowia, które zdają się nie mieć końca między wybrzeżami Australii. Są to tereny niegościnne, w większości pustynie i półpustynie, obejmujące kilka tysięcy kilometrów. A jednak outback jest popularny wśród turystów z całego świata. Od dawna fascynował podróżników. Przykładem jest chociażby postać podróżnika Ernesta Gilese’a, który odbył m.in. cztery wyprawy badawcze w centralnej części kontynentu. Błąkał się on po odludnych pustkowiach Czerwonego Lądu. Legenda głosi, że wycieńczony, bez prowiantu i wody, przypadkiem natknąwszy się na walabię (torbacz z rodziny kangurowatych) zjadł ją żywcem z futrem.

Outback to kilka stref klimatycznych, więc temperatury różnią się w zależności od regionu. W środkowej części latem osiągają 50 stopni C. Pomimo skwarnych dni, szczególnie w lecie, spadają duże ilości deszczu powodując powodzie.

 

Gdzie znajduje się outback?

naprawdę zajmuje większą część Terra Australis. Australijczycy tym terminem określają tereny bardzo słabo zaludnione. Jest to większość północnej, północno-zachodniej i centralnej części państwa. Miastami outbacku nazywane są: Alice Springs, Cooper Pedy, Darwin. Czerwonym centrum regionu nazywana jest święta skała Aborygenów Uluru /Ayers Rock i wcześniej wymienione Alice Springs.

Szulborska Alicja

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 28755 )
Array ( [docId] => 28755 )