Co warto zobaczyć w Izraelu

Kategoria: Kraje
Autor: Grabowska-Peda Marta
Data: 30-08-2012 r.

Do Izraela każdego roku przybywają rzesze pielgrzymów z całego świat. Wierzący w Chrystusa chcą bowiem zobaczyć miejsca związane z jego życiem i śmiercią. Jest wiele zakątków, które na długo zapadają w pamięć nie tylko wierzącym. Co zatem warto zobaczyć?

Akka

Akka, miasto o długiej historii, zamieszkuje 45 tys. mieszkańców. O wyjątkowości tego miejsca decyduje nie tylko zabytkowe Stare Miasto, ale równie piękne okolice z widokiem na górę Karmel. Najcenniejszymi zabytkami Akki są: kościół św. Jana, kościół prawosławny św. Andrzeja, kościół i klasztor Franciszkanów, khany czyli stare zajazdy oraz wykuty w skale Tunel Templariuszy.

W północno-zachodniej części Starego Miasta znajduje się Wieża Winnic nazywana niekiedy Fortecą Brytyjską. Tutaj swój początek mają mury miejskie. Do dziś w dobrym stanie zachowały się mury obronne tego miasta, które kilkakrotnie były rekonstruowane.

Jerozolima

Jednym z najbardziej niesamowitych miejsc jest Jerozolima, w której znajdują się:

  • plac świątyni na wzgórzu Moria z najstarszym obiektem kultu Kopułą na Skale, pokrytą pozłacaną kopułą,
  • ściana płaczu, inaczej nazywana Ścianą Zachodnią – miejsce, do którego pielgrzymują Żydzi z całego świata,
  • największe sanktuarium kultu chrześcijańskiego: Bazylika Grobu Świętego – znajduje się na Starym Mieście, gdzie znaleziono domniemany grób Jezusa. W bazylice znajduje się pięć ostatnich stacji pobliskiej Drogi Krzyżowej – Via Dolorosa,
  • położony w pobliżu Świętej Skały meczet Al-Aksa – największa świątynia w Palestynie, mieści do 30 tys. wyznawców, główne miejsce modlitw muzułmanów,
  • Góra Oliwna, skąd ukazuje się wspaniała panorama miasta,
  • znajdujący się na górze Synaj wieczernik, gdzie Jezus wraz z uczniami spożywał ostatnią wieczerzę.

 

Płaskowyż Masada

Natomiast Płaskowyż Masada roztacza przed nami ogromną przestrzeń Pustyni Judzkiej, Morza Martwego oraz Jordanię. Wejście na niego jednak jest niezwykle trudne, bowiem trzeba pokonać kilkusetmetrowe strome zbocza. Widok z góry jednak jest wart tego wysiłku. Inicjatorem najwspanialszych budowli na Masadzie, będącej niegdyś starożytna twierdzą żydowską, był Herod I Wielki. Na szczycie tego płaskowyżu do dziś możemy podziwiać ruiny tych budowli, m.in. twierdzy i pałacu.


Zobacz także:

Grabowska-Peda Marta

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 28794 )
Array ( [docId] => 28794 )