Dolina Królów, Kair, Góra Synaj – starożytny Egipt

Kategoria: Kraje
Autor: Grabowska-Peda Marta
Data: 26-06-2012 r.

Starożytni Egipcjanie budowali wielkie świątynie, monumentalne groby i wspaniałe miasta. Handlowali ze wszystkimi, zajmowali się astronomią, oddawali cześć wielu bogom i wierzyli w życie po śmierci. To wielkie zbiorowisko piramid faraonów odwiedzane jest dzisiaj przez miliony ludzi z całego świata, a oto dorobek kulturowy Egiptu, który trzeba zobaczyć.

Dolina Królów to zagadkowe miejsce spoczynku królów Egiptu, kryjące wciąż wiele tajemnic. Dolina ta jest miejscem ciągłej pracy archeologów. Odkryto tu już 62 wykute w skale, składające się z licznych korytarzy grobowce. Niektóre z nich udostępniono turystom do zwiedzania.

Jednym z najbardziej skomplikowanych konstrukcyjnie, ale i najpiękniej zdobionych, jest grobowiec Setiego I. Najsłynniejszy zaś jest Grobowiec Tutenchamona, odkryty niemal w nienaruszonym stanie z pełnym wyposażeniem. Unikatowość tej doliny podkreśla fakt, że prowadzi do niej tylko jeden wąski wąwóz.

Kair, stolica Egiptu, to z kolei miasto, gdzie starożytność przeplata się z dorobkiem dzisiejszych czasów. Nowoczesne hotele i biurowce, z okien których widać piramidy, wznoszą się obok zabytkowych meczetów. Na uwagę zasługują meczety Ibn Tuluna i Al-Hakima, pochodzące sprzed 1000 lat oraz najstarsza w Egipcie synagoga. W Muzeum Egipskim zaś znajduje się tysiące cennych eksponatów ze starożytnych czasów.

Nie można pominąć najważniejszej w swej istocie Gizy, gdzie znajdują się piramidy Cheopsa, Chefrena, Mykerinosa oraz najsłynniejszy Sfinks.

Dla chrześcijan natomiast ważnym miejscem w Egipcie jest Góra Synaj, z której podziwiać można prawdopodobnie najpiękniejszy wschód słońca. W dolinie góry Synaj oraz Gedel El-Deir skrywa się najstarszy na świecie klasztor św. Katarzyny, na terenie którego rośnie, również jedyny na świecie, Gorejący Krzew.

Świątynie islamskie możemy podziwiać w zbudowanej przez Aleksandra III Wielkiego Aleksandrii, m.in. meczet Al-Mursiego oraz meczet Al-Attarin. Niedaleko nich mieści się arabskie targowisko Al-Attarin, na którym można zakupić na przykład wonne olejki, stare meble czy egzotyczne perfumy.

Warto też odwiedzić w tym mieście świetnie wyposażoną Bibliotekę Aleksandryjską, będącą niegdyś największą biblioteką świata. Oprócz wszystkiego, co powinna zawierać biblioteka, mieszczą się w niej także trzy muzea, planetarium, sale wystawowe oraz szkoła informacji i technik bibliotekarskich. Zgromadzone w niej książki pisane są w języku arabskim, angielskim i francuskim.

Na koniec dokonanie Egipcjan, które w znacznym stopniu unormowało ich życie – mianowicie budowa na Nilu Wielkiej Tamy Asuańskiej. Powstała z mieszaniny ogromnej ilości pasku, kamienia i cementu. W wyniku jej pobudowania utworzył się sztuczny zbiornik wodny – Jezioro Nasera. Zapora ta, regulując poziom wody, przynosi ogromne korzyści Egipcjanom. Na jednym z końców Tamy wzniesiono łuk triumfalny i pomnik tworzący kwiat lotosu.

Grabowska-Peda Marta

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Polecamy kancelarię:

 • Kancelaria Radcy Prawnego Marcin Majcherczyk

  ul. Stawowa 4 lok. 39, 41-200 Sosnowiec

  Wyświetl wizytówkę
 • Buszan Suchecka Orłowski Adwokat Radcowie Prawni Sp.p.

  ul. Armii Krajowej 22/2, 81-849 Sopot

  Wyświetl wizytówkę
 • THE N.E.W.S. LAW CENTER Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych

  ul. Kazachska 1/89, 02-999 Warszawa

  Wyświetl wizytówkę
 • adwokat Wojciech Rudzki - kancelaria adwokacka

  Józefa Piłsudskiego 40/4 Kraków 31 - 111

  Wyświetl wizytówkę
 • KANCELARIA ADWOKACKA Adwokat Michał Gajda

  ul. Księcia Bogusława X 1/3, 70-440 Szczecin

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Radcy Prawnego Robert Dudkowiak

  ul. Jana Pawła II 11 lok. 5, 62-300 Września

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Adwokacka Adwokata Piotra Sęka

  ul. Narutowicza 44 lok. 20, 90-135 Łódź

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Radców Prawnych ARVE M.Kusztan & R.Ponichtera Sp. K.

  ul. Czysta 4, 50-013 Wrocław

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Radcy Prawnego Marek Foryś

  ul. Słupecka 9/1, Gdynia

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria MERITUM

  ulica Westerplatte 13/5, 31-033 Kraków

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Radcy Prawnego Radosław Tymiński

  Łukowska 9 Lok. 126, 04-133 Warszawa

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Prawna Iurisco Edyta Przybyłek

  ul. Zgrzebnioka 28, 40-520 Katowice

  Wyświetl wizytówkę
Array ( [docId] => 28786 )
Array ( [docId] => 28786 )

Array ( [docId] => 28786 )