Egzotyczna Tanzania

Kategoria: Kraje
Autor: Grabowska-Peda Marta
Data: 22-06-2012 r.

Pomimo że Tanzania jest jednym z biedniejszych krajów afrykańskich, to państwo to jest znane i chętnie odwiedzane przez turystów. Słynie z rezerwatów przyrody, parków narodowych i najwyższej góry na kontynencie – Kilimandżaro. Kraj ten jest popularny także wśród amatorów Safari.

Kilimandżaro, pokryta warstwą śniegu, w sawannowym krajobrazie zachwyca każdego. Pierwszymi zdobywcami najwyższego szczytu Afryki byli w 1889 roku niemiecki geograf Hans Meyer i szwajcarski alpinista Ludwig Purtscheller. Kilimandżaro to uśpiony wulkan o trzech odrębnych wierzchołkach: Shira, Mawenzi i najwyższym, środkowym Kibo (5895 m n.p.m.), których zbocza to prawdziwy raj dla przyrodników - od sawann po wieczne śniegi. Najpopularniejszą i najłatwiejszą trasą jest Marangu, zwana też Coca-Cola Route. Pokonanie tej trasy zajmuje pięć dni. Podąża nią niemal 90% turystów, a i tak na szczyt dociera zaledwie 1/4 ochotników.

Niezwykle malowniczy, szczególnie oglądany z góry o poranku krater Ngorongoro liczy 8 milionów lat. Ma 22 kilometry średnicy i otaczają go 700 metrowe skaliste ściany. Ngorongoro w języku tubylców znaczy „Wielka dziura”. Jest jednym z niewielu miejsc w Afryce, gdzie można oglądać najważniejsze zwierzęta sawanny: lwa, nosorożca, słonia, bawołu i lamparta. Na dnie krateru żyje także kilkanaście czarnych nosorożców, które są cennym łupem dla kłusowników. Wśród zwierząt trwa tam nieustanna walka o życie. Ciekawostką jest to, że lwy w tym regionie potrafią wspinać się na drzewa.

 

Zanzibar można określić mianem wyspy pachnącej goździkami. Każdy, kto odwiedzi Zanzibar musi wybrać się na plantację egzotycznych przypraw i zobaczyć jak rosną goździki, pieprz, cynamon czy drzewa muszkatołowca. Miejscem pobudzającym wyobraźnię jest rezerwat leśny Jozani, pełen zwisających lian w gęstwinie wysokich egzotycznych drzew. Fascynujące jest też spotkanie z małpą gerezą o czerwonym futrze, której mieszkańcy nie darzą wielką sympatią. Ponadto, bajecznie kolorowy świat w wodach Oceanu Indyjskiego, pełen koralowców, delfinów i żółwi, jest prawdziwym rajem dla pasjonatów nurkowania.

Grabowska-Peda Marta

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 28773 )
Array ( [docId] => 28773 )