Finlandia - dla małych i dużych dzieci

Kategoria: Kraje
Autor: Grabowska-Peda Marta
Data: 21-06-2012 r.

Finlandia, Laponia, Renifery, Święty Mikołaj. Z tym przede wszystkim kojarzy nam się ta pół prezydencka republika. Wszystkie dzieci powinny wiedzieć, że w tzw. Santa Clause Village mieści się biuro Świętego Mikołaja i właśnie tam powinny być adresowane wszystkie bożonarodzeniowe listy. Jednak oprócz lapońskich śniegów i św. Mikołaja, Finlandia to pełna kojących nerwy miejsc oaza spokoju.

Gwarantujące ciszę, spokój i niezapomniane widoki Pojezierze Fińskie zajmuje niemal jedną trzecią obszaru całej Finlandii. Miejsce to przyciąga żeglarzy z całego świata, którzy bez końca mogą podróżować wodami Pojezierza Fińskiego. Inni amatorzy fińskich akwenów mogą pływać łódkami lub skorzystać z transportu statkiem parowym. Okręg Mikkeli to obszar, gdzie jezior jest najwięcej. Otaczają je głównie lasy, będące siedzibą bobrów. Saimaa to największe jezioro Pojezierza Fińskiego, które jest niewiele mniejsze od całego Pojezierza Mazurskiego.

A teraz kilka słów o cudownych Wyspach Alandzkich, znajdujących się przy wejściu do Zatoki Botnickiej. Archipelag ten składa się z ponad 6500 nazwanych wysp. Zamieszkiwanych jest jedynie 80 z nich. Panuje tam bardzo łagodny klimat i jest to miejsce, gdzie notuje się najwięcej słonecznych dni w roku w regionie. Wyspy te są idealne zarówno dla rowerzystów, wędkarzy, jak i amatorów pięknych widoków, bowiem mogą szczycić się zróżnicowanym wybrzeżem, czystym morzem i cudowną przyrodą. W obszarze archipelagu istnieje aż 19 rezerwatów przyrody, a największym bogactwem tego terenu są foki.

 

Oczywiście nie można pominąć przepięknej krainy reniferów i Świętego Mikołaja – Laponii, która leży na terytorium aż czterech państw: Finlandii, Norwegii, Szwecji i Rosji. Oprócz czarujących Lapończyków i reniferów, głównymi miasta są: Narwik w Norwegii, Kiruna w Szwecji, Murmańsk w Rosji oraz zwana Bramą Północy Rovaniemi w Finlandii. Panuje tu klimat polarny – długie, mroźne zimy i krótkie lato.

Będąc w Laponii możemy doświadczyć ekscytującej dla Europejczyków przejażdżki psim zaprzęgiem, którą znamy z filmów, a także zaobserwować zorzę polarną podczas długich zim.

Grabowska-Peda Marta

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 28765 )
Array ( [docId] => 28765 )