Hrabstwo Kerry , wyspa św. Michała - Irlandia do kontemplacji

Kategoria: Kraje
Autor: Grabowska-Peda Marta
Data: 26-06-2012 r.

Śledziłam i śledzę mecze Euro – tak jak większość. I to, co dostrzegło nie tylko moje oko, to imponująca wierność i jedność kibiców irlandzkich. Choć Irlandia nie odniosła sukcesu na tych mistrzostwach, to jej kibice mimo porażki wspierali ją do końca, czego wszystkie inne drużyny mogą jej pozazdrościć. Przedstawiam kilka miejsc Irlandii, która jest idealnym miejscem do kontemplacji i odpoczynku.

Hrabstwo Kerry to miejsce, które przyroda obdarzyła wszystkim, co stworzyła: górami, łąkami, wyspami, morskimi klifami czy jeziorami. Nie bez powodu przecież mieści się tu Park Narodowy Killarney. Warto wybrać się na pieszą wycieczkę 178-kilometrowym szlakiem Pierścienia Kerry, który prowadzi nas na przemian między górami i łąkami, na których pasą się stada owiec. Dla tych, którzy lubią zdobywać szczyty, mogą wspiąć się na najwyższy szczyt Irlandii Carrantuohill.

Do hrabstwa Kerry należą także intrygujące wyspy archipelagu Skellig Islands. Okupowane przez liczne gatunki ptaków są dogodnym miejscem dla ornitologów. Jedna z wysp archipelagu, wyspa św. Michała to miejsce, na które wody oceanu nie często pozwalają się dostać. Na wyspie znajduje się wczesnochrześcijański klasztor, zbudowany w VII wieku. Od początku istnienia do dziś jest miejscem najgłębszej kontemplacji. Pokonując kilkaset stopni tej skalnej wysepki możemy zobaczyć dawne kamienne domostwa oraz kaplicę.

Newgrange to megalityczny grobowiec korytarzowy w kształcie kopca pochodzący z 3200 roku p.n.e. Przez środek budowli prowadzi korytarz o szerokości niespełna metr, długości 17 metrów i wysokości od 1,5 do 3 metrów. Ściany i sufit są wyłożone jednolitymi bryłami kamiennymi. W środku mieści się największy w Europie zbiór megalitycznych płaskorzeźb i rysunków. Cały grobowiec obwiedziono z zewnątrz stojącymi kamieniami.

 

Newgrange jest zagadkowym miejscem, stawiającym przed nami wiele pytań. Chociażby takie, dlaczego grobowiec zawierał szczątki tylko pięciu ciał.

Grabowska-Peda Marta

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 28787 )
Array ( [docId] => 28787 )