Islandia dla smakoszy ryb

Kategoria: Kraje
Autor: Grabowska-Peda Marta
Data: 25-06-2012 r.

Jest wymarzonym krajem do podróży dla smakoszy ryb. W Islandii bowiem podstawę jadłospisu stanowią właśnie ryby. Co najważniejsze – są bardzo tanie! Pstrągi, łososie, węgorze, dorsze – wszystko, czego dusza zapragnie. Posmakujmy znacznie różniącej się od polskiej, kuchni islandzkiej. Oto krótki przewodnik na czas w przerwach między posiłkami.

Błękitna Laguna to miejsce, gdzie możesz zanurzyć swoje ciało w bajecznie ciepłej, nasyconej minerałami i nieskazitelnie czystej wodzie, otoczonej wulkanicznymi skałami. Jej powstanie było możliwe dzięki znajdującej się tam elektrowni geotermalnej Svartsengi, która czerpała i czerpie gorącą wodę z głębi ziemi. Woda w tym parującym akwenie, oprócz tego, że ma 36-39°, posiada także właściwości zdrowotne, szczególnie na łuszczyce. Tak więc kąpiel w niej jest połączeniem przyjemnego z pożytecznym. A co więcej, w Lagunie można kąpać się przez całą dobę.

Innym zbiornikiem wodnym, tym razem nie przeznaczonym już do kąpieli, jest głębokie maksymalnie na 4 metry Jezioro Mývatn. Przyciągające co roku wielu turystów, a to wszystko za sprawą otaczających go wulkanicznych rzeźb i piramid, kraterów i różnokształtnie zastygłej lawy. Te naturalne twory w połączeniu tworzą niezwykły krajobraz, do którego dołącza się także wciąż aktywna ziemia. Co pewien czas wydobywają się spod niej kłęby pary i następują niewielkie erupcje. Mývatn dla ludzi jest miejscem miłym dla oka, dla roślin, zwierząt, ryb i dokuczających turystom insektów – środowiskiem życia.

Sercem Islandii jest natomiast Dolina Thingvellir, która obecnie stanowi park narodowy. Dolina ta nie byłaby tak piękna i tajemnicza bez wulkanicznego wąwozu, malowniczego wodospadu i mnóstwa urokliwych szczelin. W tym czarującym miejscu znajdziemy także wielkie jezioro Thingvallavatn, wulkan tarczowy, XIX-wieczny kościółek z kilkusetletnim dzwonem Islandii oraz rzeki pełne pstrągów.

Jedna z legend mówi, że jeśli do wypełnionej wodą szczeliny Peningagja wrzucimy monetę, wypowiemy życzenie i uda nam się śledzić spadający aż na dno pieniądz, to wypowiedziane marzenie się spełni. Może warto spróbować?

Grabowska-Peda Marta

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 28781 )
Array ( [docId] => 28781 )