Lanzarote - wyspa w archipelagu Wysp Kanaryjskich

Kategoria: Kraje
Autor: Michałek-Jurkowska Katarzyna
Data: 11-04-2012 r.

Lanzarote to wyspa wchodząca w skład archipelagu Wysp Kanaryjskich, różniąca się jednak od popularnych wśród turystów Gran Canarii czy Teneryfy.

Główną atrakcją wyspy są niesamowite krajobrazy powstałe po licznych erupcjach wulkanów. Ten powulkaniczny, wyglądający jak księżycowy krajobraz podziwiać można w Parku Narodowym Timanfaya, który stał się jedną z głównych atrakcji wyspy. Na obszarze ponad 50 km² wznoszą się wielkie kratery, które zewsząd otacza zastygła lawa, popioły i skały wulkaniczne – pozostałości ostatnich erupcji z lat 1730-36. W parku znajduje się restauracja El Diablo, w której spróbować można mięsa bądź ryby smażonych na wulkanicznym grillu, gdyż w tym miejscu, kilka centymetrów pod powierzchnią zastygłej lawy, temperatura sięga powyżej 140 stopni Celsjusza. Park Timanfaya z tzw. Górami Ognia (Montañas del Fuego) można podziwiać podczas godzinnej autokarowej wycieczki, można również skusić się na krótką wycieczkę po parku na grzbiecie wielbłąda lub spróbować swych sił podczas pieszej wędrówki z przewodnikiem. Niezapomniane wrażenia – gwarantowane.

Oprócz pejzaży księżycowych, bogactwem wyspy jest prawie całkowity brak ingerencji człowieka w to, co stworzyła natura i gospodarowanie jej dobrami w taki sposób, aby nie zniszczyć tego, co piękne i naturalne w otaczającej nas rzeczywistości.

Swój niepowtarzalny charakter Lanzarote zawdzięcza w dużej mierze pracy Césara Manrique, artysty, który całe życie dążył do tego, aby nie pozbawić wyspy jej naturalnego piękna i uroku. Dzieła, które stworzył, w genialny sposób „wtapiają” się w powulkaniczny krajobraz, tworząc jednolitą całość. Przykładem może tu być dom samego Césara Manrique, wkomponowany w pola zastygłej lawy, w którym obecnie mieści się muzeum artysty (Fundación de César Manrique).

Kolejnym przykładem twórczości głównego architekta wyspy jest położony nad brzegiem morza zespół jaskiń – Jameos del Aqua, który Manrique przekształcił w swoiste arcydzieło sztuki użytkowej. W podziemiach znajduje się kawiarenka z parkietem do tańca, sala koncertowa oraz Muzeum Wulkanologii, zaś w znajdującym się w samym środku słonym jezierze żyją tysiące maleńkich krabów albinosów.

Innym przykładem wykorzystania pozostałości po działalności wulkanów jest tzw. Jaskinia Zielonych (Cueva de los Verdes), stanowiąca swoisty labirynt korytarzy i jaskiń powstałych w korycie, przez które płynęła gorąca lawa. Ze względu na wspaniałą akustykę, w jednej z podziemnych jaskiń urządzono salę koncertową.

Lanzarote, z uwagi na brak przemysłu oraz jakichkolwiek zanieczyszczeń została uznana za rezerwat biosfery. W regionie zwanym La Geria podziwiać można natomiast swoistą uprawę winorośli. W wyżłobionych w wulkanicznym podłożu i otoczonych kamieniami dołkach rosną pojedyncze krzaczki winorośli tworząc jedyny w swoim rodzaju „winny szlak”.

Jednak zdecydowanie jednym z najpiękniejszych miejsc na wyspie jest punkt widokowy Mirador del Río, skąd rozpościera się zapierający dech w piersiach widok na La Graciosę oraz pozostałe wyspy archipelagu Chinijo. To dawne stanowisko artyleryjskie przekształcone w umieszczony w urwisku skalnym punkt widokowy z kawiarenką, olbrzymim oknem z widokiem na przesmyk El Río oraz tarasem widokowym.

Każdy znajdzie tu coś dla siebie: miłośnicy górskich wędrówek – szlaki wzdłuż wulkanicznych szczytów, fani kite-surfingu i innych sportów wodnych – wspaniałe warunki do ich uprawiania zaś osoby pragnące odpoczynku – przepiękne, piaszczyste plaże.

Michałek-Jurkowska Katarzyna

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 28743 )
Array ( [docId] => 28743 )