Madagaskar nie tylko z filmu

Kategoria: Kraje
Autor: Grabowska-Peda Marta
Data: 22-06-2012 r.

Madagaskar jest czwartą co do wielkości wyspą na świecie. Występuje tu wiele gatunków zwierząt nie spotykanych na żadnym innym kontynencie. Jest jednym z największych producentów goździków. Suszone na słońcu pąki kwiatowe goździkowca korzennego wypełniają powietrze swoim intensywnym zapachem – poczujcie to sami, a przy okazji musicie zobaczyć dwa najświetniejsze miejsca wyspy.

Romantyczna Aleja Baobabów znajduje się na wschodnim wybrzeżu wyspy, niedaleko miasta Morondava. Największe wrażenie robi o świcie, kiedy wschodzące słońce efektownie zmienia barwy drzew: z ciemnopomarańczowych pni powstają czerwone lub jasnobrązowe. Niektóre z tych tysiącletnich okazów, mających kształt butelki – o dziwo – otaczane są czcią przez tubylców. Na Madagaskarze znajduje się siedem gatunków baobabów, rosnących „do góry korzeniami“. Na całym kontynencie afrykańskim występuje tylko jeden gatunek, dlatego pozostałe 6 gatunków występujących tylko na Madagaskarze znajduje się pod ścisłą ochroną.

Park Narodowy Isalo zajmuje 81,5 tys. ha lasów i sawanny. Jedną z najciekawszych atrakcji parku są niezwykle rzadkie gatunki roślin. Do najbardziej interesujących okazów należą: pandany i aloesy. Park znajduje się pomiędzy wyrzeźbionymi przez wiatr skałami o fantastycznych kształtach.

Warty obejrzenia jest rezerwat Canyon de Singes, w którym żyją biało-czarne i pasiaste lemury oraz kameleony. Ponieważ wąwóz ten zamieszkują - niespotykane w innych regionach - lemury, został nazwany Wąwozem Lemurów. Zwiedzanie wąwozu koniecznie musi przebiegać pod okiem przewodnika. Punktem wartym zaczepienia jest też naturalny zbiornik wodny, Piscine Naturelle, który słynie z krystalicznie czystej wody.

Grabowska-Peda Marta

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 28777 )
Array ( [docId] => 28777 )