Meksyk - kraj ludzi szczęśliwych

Kategoria: Kraje
Autor: Michałek-Jurkowska Katarzyna
Data: 11-04-2012 r.

Meksyk to kraj ludzi szczęśliwych, których radość i podejście do życia sprawia, że nam również sama buzia się uśmiecha i nabieramy dystansu do rzeczy przyziemnych. To kraj pełen kontrastów, z jednej strony olbrzymi, przytłaczający, z drugiej zaś fascynujący, czasami nastrojowy i taki „swojski”.

Tydzień czy dwa na pewno nie wystarczą, aby zwiedzić ten wspaniały kraj, jednak możliwość odwiedzenia kilku najciekawszych miejsc pozwoli nam przynajmniej uświadomić sobie całe bogactwo i różnorodność tego kraju.

Meksyk pełen jest śladów bogatej kultury prekolumbijskiej. Pozostałości po miastach, świątyniach, boiskach do gry w pelotę oraz innych budowlach, w których cywilizacje prekolumbijskie odbywały swoje obrzędy i rytuały stały się znakiem rozpoznawczym tego kraju. Do najokazalszych i najlepiej zachowanych pozostałości po bogatej kulturze i tradycji Majów, Azteków, Zapoteków, Olmeków czy Tolteków należą: Teotihuacán, Chichén Itzá, Palenque, Uxmal, Tulum, Monte Albán czy Mitla.

Meksyk to kraj, w którym znajduje się wiele wspaniałych kościołów i katedr, na czele ze sanktuarium Matki Boskiej z Guadalupe, będącym miejscem pielgrzymek Chrześcijan, nie tylko z terytorium kraju.

Zdecydowanie wartym odwiedzenia są dwa regiony przesiąknięte kulturą i tradycją Indian, w których nadal żyją potomkowie Majów – Oaxaca i Chiapas. Stany te są niesamowicie barwne – budynki otaczające centra miast, zwane tu zócalo są w przeróżnych, jaskrawych i bardzo wyrazistych kolorach, co dodaje im niesamowitego uroku. Na ulicach nadal spotyka się kobiety w tradycyjnych strojach ludowych, z włosami zaplecionymi w warkocze do pasa i dziećmi śpiącymi w chuście na plecach. Na lokalnych targowiskach zakupić można tradycyjne wyroby rzemieślnicze takie jak ceramikę, rzeźby, ryciny, tkaniny oraz liczne przyprawy, owoce i produkty kuchni meksykańskiej.

 

Osoby poszukujące odpoczynku i relaksu, w Meksyku również znajdą coś dla siebie. Wybrzeże Zatoki Meksykańskiej obfituje w piaszczyste plaże, przy których znajdują się maleńkie domki pokryte liśćmi palmowymi tzw. cabaños z cudownym widokiem na szmaragdowe wody Oceanu. Spokój i relaks dodatkowo w towarzystwie żółwi i surferów zapewnią zaś plaże zlokalizowane przy wybrzeżu Oceanu Spokojnego np. w okolicy Puerto Escondido.

Dla speleologów i fanów nurkowania, Meksyk przygotował nie lada rarytas – wspaniałe cenotes, czyli jeziora usytuowane w jaskiniach, w których można odbyć orzeźwiającą kąpiel podczas upalnego dnia. A po popołudniowej „sjeście” liczne bary, puby i restauracje wabią nas zapachami kuchni meksykańskiej, której smak na długo pozostaje w pamięci.

Michałek-Jurkowska Katarzyna

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 28744 )
Array ( [docId] => 28744 )