Merhaba Turcjo

Kategoria: Kraje
Autor: Grabowska-Peda Marta
Data: 21-06-2012 r.

Dzień dobry – merhaba, do widzenia – hosça kalm, proszę – lütfen, dziękuję – tesekkür ederim, tak – evet, nie – hayir. Kilka słów, które z pewnością przydadą nam sie w podróży do Turcji. Trzeba tylko wymienić polskie złotówki na banknoty z podobizną prezydenta Kemala i w trasę!

W miejscowość Pamukkale znajdują się gorące źródła, słynące z leczniczych właściwości. Wytryskują one z wapiennych skał, powstałych na zboczu góry Cökelez. Jest to prawdziwy cud natury. Skały wyglądają tak, jakby pokryte były śniegiem. Są to jednak wytrącone sole wapnia, które nadają skałom nieskazitelnie biały wygląd. Osady wapienne zbudowały tu schody, ciągnące się 3 kilometry w dół doliny, a ich widok jest cudowny!

Kapadocja to kraina, której urody nie da się opisać. Znana jest głownie ze skalnych kominów, w których człowiek wydrążył jaskinie, domy i kościoły, będące obecnie miejscami wielu westchnień. Powstanie tych baśniowych form zawdzięczamy przede wszystkim działalności wulkanów, bowiem stanowią połączenie popiołu wulkanicznego i piasku. Niemałą rolę w stworzeniu tego cudu mają także wiatry, które wydrążenie w nich doliny i wąwozy. Dolina Göreme to miejsce z mnóstwem zachwycających swym bogactwem kościołów o zdumiewających nazwach, np. kościół Jabłka, Węża, Złego Oka. Niektóre z nich zostały wpisane na listę UNESCO.

Na górze Nemrut w Anatolii możemy zobaczyć dziesięciometrowe posągi, m.in. Herkulesa, Zeusa czy Apolla. Wzgórze to jest jednym z najważniejszych stanowisk archeologicznych. Wszystkie postacie przedstawione są w postaci siedzącej, choć do dziś nie zachowały się w niezmienionej formie. Od postury ciała oderwały im się głowy. Mimo to jednak posągi te są ciekawym obiektem do zwiedzania. Inicjatorem ich powstania był Antioch I, który swój pomnik także umieścił tam w znamiennym miejscu - po lewej stronie Zeusa.

 

Ararat jest potężnym masywem wulkanicznym, którego podstawa zajmuje powierzchnię ponad 1000 km². Leży między dwoma jeziorami: Sewan i Wan. Góra ma dwa wierzchołki: Wielki Ararat (5165 m n.p.m.) i Mały Ararat (3896 m n.p.m.). Ararat uważany jest za wulkan wygasły. Górę najlepiej widać z miasta Dogubeyazit. Jednakże, by zdobyć najwyższe partie gór, trzeba otrzymać pozwolenie od władz tureckich, co jest znacznym utrudnieniem.

Grabowska-Peda Marta

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 28766 )
Array ( [docId] => 28766 )