Minorka - zdumienie za zdumieniem

Kategoria: Kraje
Autor: Ławecki Tomasz
Data: 22-06-2012 r.

Największa obok Majorki wyspa Balearów zachwyca urodą śródziemnomorskiego krajobrazu, bogactwem megalitów i gorącym klimatem festynów. Uroki wyspiarskiego życia docenił król Hiszpanii Juan Carlos, którego jacht zawija do mariny w Fornells.

Corocznie 24 czerwca, w dniu św. Jana, w portowym mieście Ciutadella organizowane jest widowisko, którego korzenie sięgają XIV wieku. Przez miasto pędzi kawalkada czarnych koni rasy minorskiej. Konie stają dęba, rżą, chodzą na dwóch kopytach... Wśród obserwatorów nie brakuje śmiałków, którzy podchodzą blisko jeźdźców. Dotknięcie konia to oznaka męstwa i zwiastun powodzenia. Pokaz kończy kawalkada jeźdźców pędzących przez rozstępujący się tłum obserwatorów.

W tym dniu przez miasto przechodzi procesja. Główny bohater festynu, Człowiek-Baranek ubrany w skóry zwierząt, niesie jagnię na cześć patrona i zaprasza na koncert muzyków ludowych.

Przy dobrej pogodzie z najwyższego wzniesienia Minorki – Monte Toro (358 m n.p.m.) wyspę widać jak na dłoni. Na północy czerwienieją pokłady piaskowca. Dalej widnieją skaliste plaże i wcinające się w ląd zatoki. Południe to równiny i urwiste klifowe wybrzeża.

Wschód obfituje w zatoki. Nad jedną z nich, wąską i długą, leży naturalny port i obecna stolica wyspy – Mahon. Ponad labiryntem uliczek góruje ratusz z XVIII w. oraz wieże kościołów. Wyraźne są wpływy Brytyjczyków, którzy przez sto lat, do 1802 roku, nadawali miastu ton. Pozostała po nich moda na pastelowe elewacje domów z zasuwanymi od góry okiennicami i place obsadzone piniami.

Największe zdziwienie budzą megality Minorki, której tajemnica tkwi... w kamieniach. Od stuleci rolnicy wydobywają je z ziemi i otaczają pola kamiennym ogrodzeniem, co zapobiega niszczeniu gleby przez wiatry. Zaskakują kamienne twierdze sprzed 3,5 tys. lat, którymi usiana jest wyspa.

 

Wieże w kształcie stożka, wysokie do 10 m i nie scementowane zaprawą, to talayoty. Stoją samotnie bądź w prehistorycznych osadach. Czy były to twierdze, a może wieże obserwacyjne, co sugeruje arabska nazwa atalaya? Badacze sądzą, że mogłyby być miejscem pochówków lub magazynami żywności.

Inne monumenty to występujące tylko na Minorce taule (z katalońskiego: stół), kształtem przypominające literę T. Szczyty wieńczą płaskie kamienie, które wyglądają jak ołtarze ofiarne. Zdaniem naukowców mogły pełnić rolę terapeutyczną, a radiestetów – miejsc mocy.

Navety wyglądają niczym kadłub odwróconego statku. W jednej z nich, w pobliżu Ciutadelli, znaleziono kości ludzkie i biżuterię. Może służyły mieszkańcom jako grobowce? Promienie światła rozjaśniają wnętrze kamiennej navety, zamienionej w późniejszym okresie na mieszkanie. Za ciasne i za ciemne, jak na współczesne wymagania.

Ławecki Tomasz

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 28768 )
Array ( [docId] => 28768 )