Najniebezpieczniejsze zwierzęta Australii

Kategoria: Kraje
Autor: Szulborska Alicja
Data: 05-06-2012 r.

O Australii mówi się jako o przyrodniczym rogu obfitości. 80% fauny tego kraju nie występuje nigdzie indziej na świecie. W tym szóstym co do wielkości kraju na świecie żyje prawdopodobnie najwięcej śmiercionośnych zwierząt. Wśród węży dziesięć zaklasyfikowanych do najbardziej jadowitych na świecie żyje w Terra Australis.

Pająk atraks (łac. Atrax robustus)

Nazywany także ptasznikiem australijskim. Ma kolor czarny i osiąga wielkość od 2 do 6 cm. Uważany za najbardziej jadowitego pająka świata. Najczęściej spotykany na terenie jednej z najpiękniejszych metropolii świata – Sydney, stąd często nazywa się go także ptasznikiem z Sydney.

Kubomeduza (łac. Chironex fleckeri)

Nazywana także osą morską lub kostkomeduzą śmiercionośną. Jej ciało jest przezroczyste. Ma kilkadziesiąt czułków. Jedno z najbardziej niebezpiecznych zwierząt morskich. W czułkach posiada jad, który parzy skórę, atakuje system nerwowy i serce, może spowodować silne poparzenia lub śmierć.

Ośmiornica prążkowana (łac. Hapalochlaena)

W Australii mówi się na nią blue-ringed. Kiedy czuje się zagrożona staje się jaskrawoniebieska. Wytwarza jad śmiertelny dla człowieka. Na początku paraliżuje, potem osłabia, a na końcu doprowadza do śmierci poprzez uduszenie.

Kleszcz (łac.Ixodes holocyclus)

To najbardziej niebezpieczny ze znanych kleszczy. Występuje we wschodniej części Australii. Jego ukąszenie może spowodować paraliż.

Ryba szkaradnica (łac. Synanceia verrucosa)

Uważana za jedno z najbardziej jadowitych drapieżnych ryb morskich. Jej kształt i kolor przypomina skałę (ang. stonefish) stąd często nazywana jest rybą kamieniem. W ciele ma kolce i gruczoły jadowe. Ukłucie może być śmiertelne dla człowieka.

Szulborska Alicja

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 28748 )
Array ( [docId] => 28748 )