Najwyższy Nepal

Kategoria: Kraje
Autor: Grabowska-Peda Marta
Data: 22-06-2012 r.

W Nepalu, którego społeczeństwo jest bardzo religijne, znajdują się tysiące świątyń buddyjskich i hinduistycznych. Stolica tego kraju to jedyne miejsce na świecie, gdzie czczona jest żywa bogini. Piękne Himalaje z najwyższym szczytem świata rekompensują mieszkańcom brak dostępu do morza. Oto krótki przewodnik po niektórych zakątkach Nepalu.

Obfitująca w zwierzynę Dolina Chitwan to kraina dla miłośników safari i dzikiej przyrody. Najpopularniejszym środkiem transportu w tym Królewskim Parku Narodowym Chitwan jest jazda na słoniu. To fascynująca atrakcja dla turystów, ale i zarazem bardzo męcząca. Wysoka trawa rosnąca w dolinie utrudnia obserwowanie dzikich zwierząt, dlatego też grzbiet słonia jest najlepszym punktem widokowym.

Można obserwować z niego pasące się w trawie nosorożce, skaczące po drzewach małpy, a także polującego w nocy tygrysa lub lamparta. Spływ kajakowy rzeką Rapti, podczas którego można podziwiać żyjące tam krokodyle, dostarcza również niezapomnianych wrażeń.

Stolica Nepalu Katmandu – obowiązkowy punkt wycieczki – to miejsce tysiąca świątyń. W sercu miasta, na placu Durbar, znajdują się liczne pałace książęce, świątynie w kształcie pagody, buddyjskie budowle oraz Pałac królewski Hanuman Dhoka. Najważniejszą świątynia Katmandu jest świątynia Swayambhunath, zwana „świątynią małp”. Mieszkający tu ludzie toczą zupełnie swobodne życie: krowy pasą się na ulicach, spacerujący mnisi śpiewają modlitwy, a bogato zdobione domy kupców zajmują uliczki miasta.

Sagarmatha, inaczej zwana Czomolungma lub Mont Everest, to najwyższa góra świata, liczące 8848 m n.p.m. Kilkunastodniowa wyprawa na szczyt prowadzi przez Park Narodowy Sagarmatha. Do około 1/3 wysokości rosną lasy sosnowo-świerkowe, wyżej zaś łąki. Najliczniej występującymi tu zwierzętami są gorale, niedźwiedzie himalajskie oraz pandy małe. Dla mniej wytrwałych turystów wierzchołek góry można podziwiać z lądowiska Shyangboche (3750 m n.p.m.) lub Czarnej Skały (5545 m n.p.m.).

Grabowska-Peda Marta

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 28767 )
Array ( [docId] => 28767 )