Niekomercyjna Czarnogóra

Kategoria: Kraje
Autor: Grabowska-Peda Marta
Data: 22-06-2012 r.

Czarnogóra jest jednym z najpiękniejszych, choć nie do końca odkrytym krajem Europy. Oprócz interesujących zabytków kulturowych, oferuje nienaruszoną przez człowieka przyrodę. Nie stała się jeszcze krajem tak komercyjnym i może dlatego przyciąga głodnych wrażeń turystów, chcących poczuć jej naturalną atmosferę.

Punktem obowiązkowym, dla kochających dziką przyrodę, jest Biogradzka Góra. To magiczne miejsce, w którym postęp cywilizacji nie znalazł racji bytu. To jedna z trzech ostatnich pierwotnych puszcz w Europie. Utworzono z niej Park Narodowy Biogradzka Góra zajmujący aż 5650 hektarów! Osiemdziesiąt procent tej powierzchni stanowią lasy, wśród których występuje niemal 100 gatunków drzew. Puszcza ta to także prawdziwe królestwo zwierząt, szczególnie niedźwiedzi, wilków, lisów, jeleni, a także orłów. Biogradzka Góra jest częścią masywu Bjelasica, a Crna Glava to najwyższy szczyt mający 2139 m n.p.m. Atrakcją parku są także nieskazitelnie czyste jeziora.

Pozostając w temacie jezior, przemieszczamy się nad Jezioro Szkoderskie, które należy do największego parku narodowego Czarnogóry. Otaczają go ze wszystkich stron masywy górskie, a na wybrzeżu tego zbiornika znajdują się gęste lasy, uprawy winorośli i fig. Niezwykłość tego jeziora polega na tym, że w ogromnej części pokrywa je dywan śródziemnomorskiej zieleni, a niezliczone zatoki i wysepki dodają mu dodatkowego uroku. Ponadto, jezioro to jest jednym z niewielu już siedlisk pelikanów w Europie. Żyje tu niemal 270 gatunków ptaków oraz kilkadziesiąt gatunków ryb. Uroki jeziora można poznawać pływając po jego zielonej tafli.

Czarnogóra to także idealne miejsce dla miłośników ekstremalnego kajakarstwa i raftingu. Największą bowiem atrakcją Parku Narodowego Durmitor jest największy i zdaniem wielu najpiękniejszy kanion w Europie – Kanion Tary. Rwąca rzeka i miejsca, osiągające nawet 1300 metrów głębokości podkreślają jego dziki urok. Wyprawa przez Kanion Tary trwa trzy dni i wymaga niezwykłej czujności i ostrożności. Rozpraszające jest piękno otaczających lasów i skał, porośniętych zielenią. To prawdziwa sielanka na łonie pierwotnej natury, ciesząca się popularnością wśród turystów z całego świata.

Grabowska-Peda Marta

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 28770 )
Array ( [docId] => 28770 )