Osobliwości Riwiery Tureckiej

Kategoria: Kraje
Autor: Ławecki Tomasz
Data: 26-06-2012 r.

Riwiera Turecka – pas wybrzeża od Antalyi i Alanyi nad Morzem Śródziemnym, po bogate w zabytki rzymskie, greckie i osmańskie kurorty nad Morzem Egejskim, jak Bodrum, Marmaris czy Kusadasi – kusi nie tylko perspektywą morskich kąpieli i aktywnego wypoczynku, ale też obejrzenia licznych osobliwości regionu.

Antalya, miasto w cieniu rzymskiej Bramy Hadriana z II w., w sezonie przyciąga do kilku milionów wczasowiczów. A nad złocistą plażą i portem w Alanyi góruje Czerwona Wieża i twierdza seldżucka z XIII w. Z portu warto wybrać się na rejs widokowy statkiem lub gületem, który dawniej służył rybakom do połowów i transportu ryb. Teraz z drewna piniowego buduje się gülety, długie łodzie rozwijające prędkość 8 węzłów na godzinę i zabierające na pokład kilkunastu turystów.

W pobliżu Antalyi zbudowano kompleksy – Topkapi Palace i Kremlin Palace. Topkapi Palace nawiązuje do pałacu sułtańskiego w Stambule. A Kremlin Palace, przypominający wyglądem pałace Kremla i cerkiew Wasyla Błażennego (Błogosławionego) na Placu Czerwonym w Moskwie, stał się dla turystów z Zachodu... namiastką stolicy Rosji.

W Antalyi powstało Międzynarodowe Centra Nurkowania, w którym szkolenia prowadzą profesjonalni instruktorzy. Na Riwierze Tureckiej popularne jest paralotniarstwo, żeglowanie, windsurfing i jeep-safari. A pobliskie góry Taurus, skąd wypływają wartkie potoki, stwarzają dobre warunki do uprawiania kajakarstwa i raftingu.

Z regionu w okolicach Marmaris kajakarze wyruszają rzeką Dalyan, łączącą jezioro Koycegiz z Morzem Śródziemnym. Płynąc w kierunku piaszczystej plaży Iztuzu, zaliczanej do najpiękniejszych nad Morzem Egejskim, można oglądać grobowce wykute w skale w II wieku p.n.e. Na wzgórzu widnieją ruiny akropolu, starożytny teatr na 1,5 tys. widzów, agora i łaźnia rzymska.

W egejskiej kolebce zachodniej cywilizacji czekają na nas takie hity światowego dziedzictwa kultury, jak: Bodrum – miasto wyrosłe na miejscu antycznego Halikarnasu, Marmaris z kamiennym jońskim zamkiem z XI w., rozbudowanym w XVI w. przez sułtana Sulejmana Wspaniałego, a także wzniesiona przez kupców genueńskich twierdza w Kusadasi, skąd wszystkie drogi prowadzą do starożytnego Efezu, z amfiteatrem i słynną biblioteką Celsusa.

Kusadasi jest magicznym miastem-kurortem nad zatoką o tej samej nazwie, która oznacza ptasią wyspę. Portowe wczasowisko, skąd można popłynąć na grecką wyspę Samos, pełne kawiarni, barów rybnych i gospód (chanów) – jak Club Caravaserai w centrum miasta – ma osobliwy koloryt i niezwykłą atmosferę. Chan w centrum Kusadasi pochodzi z 1618 r.; w pomieszczeniach z epoki otomańskiej urządzono hotel i stylową restaurację.

Ławecki Tomasz

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 28784 )
Array ( [docId] => 28784 )