Przyrodnicze atrakcje Parku Narodowego Iguaçu

Kategoria: Kraje
Autor: Omelczuk Maria
Data: 11-04-2012 r.

Cały kompleks wodospadów Iguaçu oferuje tak dużą ilość rarytasów turystycznych, że doprawdy z początku wydają się one dosłownie nie do ogarnięcia. Jaka jest fauna i flora tego południowoamerykańskiego edenu i kogo można spotkać w słynnym Parku Ptaków?

Salto Floriano to jedno z najpopularniejszych miejsc w całym rezerwacie, które przyciąga mnóstwo podróżników. Po pierwsze, jest to strefa charakteryzująca się największym przepływem wody, w której siła wodospadu osiąga naprawdę imponujący poziom, tworząc wiry i przyprawiając ludzi o zawroty głowy. Poza tym, ów fragment lasu szczególnie upodobały sobie ostronosy, zwane inaczej koati - sympatyczne szopowate o ryjkowatych pyszczkach, a także wielkie, wspaniale kolorowe motyle, tukany, ary oraz inne papugi.

Także amatorzy botaniki znajdą tam coś dla siebie – figowce, kwitnące na żółto drzewa ipê uważane za narodowe rośliny Brazylii, bromelie, których dobrze nam znanym przedstawicielem jest m.in. ananas czy też storczyki cieszą oko każdego, nawet niezbyt obeznanego w encyklopedycznych nazwach królestwa flory. Zastanawiacie się kiedy odwiedzić Iguaçu? Koniecznie zróbcie to w grudniu lub styczniu! Wtedy rzeki i deszcze zasilające wodospad są najsilniejsze.

 

Magnesem dla wielbicieli przyrody ożywionej, zwłaszcza tych z zacięciem ornitologicznym jest oddalony o około 500 m od rezerwatu Iguaçu Park Ptaków (Parque das Aves), który może poszczycić się posiadaniem ponad 900 zwierząt. Jest to ponad 160 gatunków pochodzących z 5 kontynentów, które podzielone są odpowiednio na 5 odrębnych sektorów, idealnie wkomponowanych w tropikalną selvę.

Niesamowite wrażenie potęguje fakt, że ptaki fruwają na wolności, co i raz zatem przelatuje obok nas wielokolorowa papuga, kanarek czy sábia, uwielbiany przez Brazylijczyków ptak z rodziny drozdów. Co więcej, zostały tu odtworzone w miniaturze naturalne biotopy i siedliska Ameryki Południowej, m.in. Pantanal - słynna równina centralno-zachodniej Brazylii czy też lasy dorzecza Amazonki, których dumnymi przedstawicielami są kajman jacaré i grzechotnik surukuku, największy jadowity wąż na zachodniej półkuli.

Omelczuk Maria

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 28742 )
Array ( [docId] => 28742 )