Słowacja czyli weekend u sąsiadów

Kategoria: Kraje
Autor: Grabowska-Peda Marta
Data: 22-06-2012 r.

Nie zawsze praca pozwala nam na dłuższy urlop, pomimo że potrzebujemy chwili oddechu i odpoczynku od codziennych kłopotów. Nic nie wpływa na nas tak relaksująco jak podróż w nieznane, gdzie nie czujemy na sobie wzroku innych i swoboda staje się wtedy naszym żywiołem. Jeśli więc głowa firmy mówi stanowczo: „Urlop jest niemożliwy!” pamiętajcie, że sąsiedzi przyjmą Was nawet na weekend.

Bańska Szczawnica to urokliwe miasto, które największą sławę zyskało dzięki eksploatacji kruszców. Było siedzibą pierwszej na świecie Akademii Górniczej. Możemy w nim zwiedzać gotycki kościół św. Katarzyny, romański kościół Wniebowzięcia Matki Boskiej oraz barokowy zegar, którego wskazówki przesuwają się w lewą stronę. Szczególnym znakiem miasta jest stary zamek wraz z gotycką katedrą. Zamek ten obecnie jest siedzibą muzeum dawnej broni. Na wzgórzu Frauenberg wznosi się warte uwagi Słowackie Muzeum Górnictwa.

W Słowacji jest ponad 1300 źródeł termalnych, umiejscowionych u podnóża Tatr. Tak więc każdy się ze mną zgodzi, że kąpiel w tych źródłach jest nie tylko rozkoszą dla ciała, ale także naszych zmysłów. Lecznicza woda pomaga m.in. na schorzenia skórne, oddechowe, a także ukaja nerwy. Tatralandia koło Liptowskiego Mikulasza to najpopularniejsze tego typu obiekt w Słowacji.

Bajeczna sceneria Parku Narodowego Słowacki Raj obfituje w mnogość wąwozów, wodospadów i jaskiń, wyrzeźbionych przez rzekę Hornad. Z myślą o turystach pobudowano tam wiele mostów, by ułatwić im zwiedzanie parku. Oto kilka cudów, które oferuje nam Słowacki Raj: Dobszyńska Lodowa Jaskinia, której długość korytarzy wynosi około 1300 metrów i w której przez cały rok panuje ujemna temperatura, oraz trasa turystyczna Sokolia Dolina, której szlakami możemy podziwiać Wodospad Welonowy – najwyższy i najpiękniejszy w całym kraju, liczący 78 m.

 

W Spišský Hrad znajduje się zamek z 22-metrową wieżą obronną, obok której znajduje się wielka cysterna do zbierania wody deszczowej. Dolny dziedziniec ma prawie 300 m długości i 115 m szerokości. Miasteczko Spiskie Podzamcze słynie z pięknego rynku, otoczonego zabytkami: kościół Narodzenia Marii Panny z gotycką chrzcielnicą, klasztor Braci Miłosiernych oraz synagoga. Do innych cennych zabytków należą: XIII-wieczna katedra św. Marcina, pałac biskupi i wieża zegarowa, na którą można wejść, by podziwiać panoramę okolicy.

Grabowska-Peda Marta

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 28771 )
Array ( [docId] => 28771 )