Tajniki Peru

Kategoria: Kraje
Autor: Grabowska-Peda Marta
Data: 22-06-2012 r.

Peru jest jednym z najszybciej rozwijających się krajów Południowej Ameryki. W języku Inków jego nazwa oznacza „obfitość”. Zwiedzanie tego wieloetnicznego kraju to wielka przygoda dla europejskich turystów.

Kanion Colca to jeden z najgłębszych wąwozów na ziemi, co więcej – został uznany za najpiękniejsze odkrycie XX wieku. Jest szczególnym miejscem dla Polaków, gdyż to właśnie krakowscy studenci przemierzyli go jako pierwsi w 1981 roku. Wąwóz został wyżłobiony przez rzekę Colca na głębokość od 3200 do 4200 metrów i ciągnie się aż 120 kilometrów. Prowadzi do niego droga z oddalonego o 200 kilometrów miasta Arequipa. Piękny wąwóz można podziwiać z punktów widokowych, z których najniższym i najdogodniejszym dla turystów jest Krzyż Kondora. Kanion Colca jest miejscem, gdzie możemy spotkać największych padlinożerców Ameryki Południowej – kondory.

Kordyliera Biała to łańcuch górski, w obszarze którego leży najpiękniejszy na ziemi lodowy wierzchołek Alpamayo, wznoszący się 5947 m n.p.m. Nieskażona przyroda i oblodzone, strome wierzchołki góry przyciągają wytrawnych wspinaczy, stawiając przed nimi nie lada wyzwanie. Koldyliera Biała ciągnie się 120 kilometrów i ma około 20 kilometrów szerokości. Obfituje w wiele pięknych jezior i strumieni.

Lima to innymi słowy miasto obfitości, powstałe w 1535 roku. Plaza de Armas to główny plac, wytyczony przez założyciela miasta Francisco Pizarro, przy którym obecnie mieszczą się najważniejsze budynki świeckie i kościelne: Pałac Arcybiskupi, Pałac Rządowy i ratusz. Grób Francisca Pizarra można podziwiać w wielkiej katedrze, znajdującej się również przy głównym placu. Ostoją dla mieszkańców miasta są zieleńce, otaczające zaprojektowany przez Polaka pałac Kongresu, mieszczący się przy placu Bolivara. Jedna z najbogatszych na świecie kolekcji militariów możemy także podziwiać w Limie w Muzeum Złota.

 

Odkryty przez przypadek Machu Picchu (Stary Szczyt) ukazał się jako porośnięte bujną roślinnością kamienne miasto rozłożone na wysokich tarasach. W samym środku Machu Picchu mieścił się plac, a na nim kompleks świątynny. Prawdopodobnie miasto to było wzniesionym w XV wieku ośrodkiem religijnym, miejscem kultu słońca i sanktuarium dla kobiet zwanych Dziewicami Słońca. Wiele jednak wskazuje na to, że funkcjonowało także jako normalne miasto z akweduktami, fontannami, a na polach uprawiano kukurydzę i ziemniaki.

Grabowska-Peda Marta

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 28774 )
Array ( [docId] => 28774 )