Tam gdzie Alpy całują Adriatyk: Słowenia, część 3

Kategoria: Kraje
Autor: Omelczuk Maria
Data: 18-06-2012 r.

Lublana (co w języku Słoweńców znaczy „Ulubiona”) należy do najmłodszych europejskich stolic. Wzdłuż wąskich, często stromych uliczek, barokowe i secesyjne kamienice (autorem tych ostatnich jest Jože Plečnik, słynny uczeń Ottona Wagnera, mistrza wiedeńskiej Art Nouveau) przeplatają się z urokliwymi kafejkami i restauracyjkami, stanowiąc idealne tło dla studenckiego klimatu tego miejsca.

Ulubione Miasto Smoka

Kulturalne centrum miasta to oczywiście starówka, gdzie gromadzą się młodzi ludzie, a także artyści przedstawiający rozmaite plastyczne, muzyczne czy teatralne spektakle. W prawobrzeżnej części Lublany wznosi się zielone wzgórze, na którym zbudowano Zamek Lublański. Jego początki sięgają już IX w., jednak w 1511 r. grodzisko znacznie ucierpiało z powodu trzęsienia ziemi (zatem to, na co patrzymy jest niestety tylko rekonstrukcją oryginalnej, gotyckiej budowli).

„Ulubiona” nosi także inne imię - Miasta Smoka. Według legendy, Jazon i jego nieustraszeni Argonauci wracający z wyprawy po mityczne złote runo, napotkali tutaj ziejącego ogniem jaszczura, który straszył miejscową ludność. Bohaterowie uśmiercili potwora, co upamiętniono umieszczając go w herbie miasta. Dlatego także, nad tutejszą rzeką Ljubljanicą zbudowano secesyjny Smoczy Most (Zmajski Most), uważany za najpiękniejszy przykład tego typu architektury na całym świecie. Jego twórca, Jurij Zaninovich ozdobił go 20 miedzianymi statuami skrzydlatych smoków, 4 większymi i 16 mniejszymi.

Podobno smoki mają we zwyczaju machać ogonami gdy tylko przez most przechodzi dziewica, ale ostatecznie nikt nie dowiódł prawdziwości tego rytuału. Wszystkie te zabytki i budowle Lublany przywodzą nam na myśl czeską Pragę, do której stolica Słowenii jest naprawdę bardzo podobna. Do wielkich jej zalet należą także malownicze położenie w górskiej kotlinie oraz przecinający ją łańcuch wzgórz, które sprawiają, że gdy tylko przyjdzie nam ochota, możemy szybko uciec z miasta, by podziwiać dziką alpejską przyrodę i fantastyczne pejzaże.

Omelczuk Maria

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 28760 )
Array ( [docId] => 28760 )