Toledo, Santiago de Compostela, góry Montserrat – atrakcje Hiszpanii

Kategoria: Kraje
Autor: Grabowska-Peda Marta
Data: 25-06-2012 r.

Turystyka, będąca jednym z filarów gospodarki w Hiszpanii, przynosi znaczne dochody. To największe państwo Półwyspu Iberyjskiego nie tylko cudowną pogodą przyciąga głodnych słońca Polaków. A co więcej oferuje? Przede mną odkryła już swoje karty, więc teraz ja ujawnię Wam jej asa w rękawie.

Pierwsze kroki skierujmy do wznoszącego się na siedmiu pagórkach „miasta pokoleń” czyli Toledo. Do najpiękniejszych zabytków tego średniowiecznego miasta należą: przypominający meczet XIV-wieczny kościół El Tránsito, w którym obecnie znajduje się Muzeum Żydów Sefardyjskich, oraz kościół Santa Maria la Blanca. Koniecznie trzeba zwiedzić wznoszą przez 260 lat katedrę, będącą jedną z największych świątyń chrześcijańskich. Jej najcenniejszym obiektem jest ołtarz główny z 1504 roku przedstawiający sceny życia Chrystusa.

Santiago de Compostela to kolejne sławne miejsce, będące celem licznych pielgrzymek. W tym mieście bowiem odkryto grób apostoła Jakuba. Znajdująca się tam katedra w swej architekturze łączy trzy style: renesansowy, gotycki i romański. Kunsztu dodaje jej 72-metrowa wieża zegarowa z dzwonem, a także piękne rzeźby, liczne kaplice i ołtarz główny.

Kolejnym miejscem kultu i licznych pielgrzymek są jedne z najbardziej malowniczych gór Hiszpanii góry Montserrat. Oczywiście to nie góry są czczone tylko znajdujący się w otoczeniu skał na wysokości 721 metrów klasztor Benedyktynów. Montserrat jest narodowym sanktuarium Katalończyków, ośrodkiem kultu maryjnego związanego z wizerunkiem Madonny. Na szczyt tej góry można dotrzeć pieszo bądź – dla wygodniejszych - samochodem lub autobusem.

W swej podróży poświęćmy się bez reszty architekturze i udajmy się do kolejnego miasta z bogatą historią i średniowiecznym pochodzeniem. Mianowicie Avila - to miejsce, gdzie urodziła się i działała św. Teresa. W klasztorze Wcielenia, najsławniejszym klasztorze w Avili, znajdują się liczne pamiątki po św. Teresie, m.in. jej listy czy też klucz do celi. Najcenniejszą relikwię jednak stanowi zabalsamowana dłoń świętej.

 

W mieście tym, otoczonym potężnymi murami, mieści się także romańsko-gotycki kościół z kopią Piety Michała Anioła oraz XV-wieczny gotycki klasztor Franciszkanów.

Grabowska-Peda Marta

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 28780 )
Array ( [docId] => 28780 )