Tunezja – mała a wielka

Kategoria: Kraje
Autor: Grabowska-Peda Marta
Data: 22-06-2012 r.

Tunezja, pomimo iż zajmuje obszar o połowę mniejszy niż Polska, ma do zaoferowania wiele ciekawych miejsc związanych z historią, a co ważniejsze z charakterem. Przyciąga zróżnicowanym terenem, gdyż przemierzać ją można zaczynając od górzystych, zalesionych obszarów aż po strefy saharyjskie. Oto kilka najcenniejszych miejsc Tunezji.

Kairouan, założony w VII wieku, jest czwartym po Mekce, Medynie i Jerozolimie, świętym miastem dla wyznawców islamu. Znajduje się tam zachwycający swym ogromem, największy i najstarszy w Afryce Północnej Wielki Meczet. Jego sala modlitw liczy aż 17 naw. Warto zaznaczyć, że kolumny budowli powstały ze starożytnych ruin z całego kraju. Meczet otacza mur obronny, w obrębie którego rozciągają się wąskie uliczki. Na terenie miasta został niegdyś pochowany towarzysz Mahometa Abu Zama i według tradycji, w jego grobie mają znajdywać się trzy włosy samego proroka. Do tego grobowca jednak mają wstęp jedynie wyznawcy Allaha.

Jezioro Aszkal to miejsce szczególne dla ornitologów, bowiem ten płytki i ciepły zbiornik wodny stanowi rarytas dla setek gatunków ptaków wodnych. Jezioro to na zmianę okupowane jest przez europejskie i środkowoafrykańskie ptaki – w zależności od pory roku. Oprócz ptactwa można tam spotkać szakale, dziki i bawoły indyjskie. Aszkal otaczają oliwkowe gaje i kaktusy, a od strony południowej roztacza się masyw Dżebel Aszkal, liczący 511 m n.p.m. Dla turystów przygotowane są punkty widokowe i miejsca, gdzie można urządzić piknik.

Kartagina, czyli antyczny świat, powstał w 814 r. p.n.e. i od wieków jest cennym obszarem archeologicznym. Badacze odkryli tam liczne grobowce, sanktuarium bóstw kartagińskich, dawne domy mieszkalne i wciąż szukają czegoś więcej. To miasto o bogatej historii i namacalnej starożytności jest miejscem chętnie odwiedzanym przez turystów. Będąc w Tunezji warto zobaczyć choć niewielką część dawnej świetności Kartaginy.

 

Tunis jest największym ośrodkiem kulturalnym i gospodarczym Tunezji. Jednym z najstarszych zabytków miasta jest meczet Az-Zajtuna, powstały w VII wieku na fundamentach rzymskiego forum. Wokół rozbudowanego w kompleks uniwersytecki, sześć wieków później, meczetu znajdują się podzielone według rzemiosła bazary. Atrakcję stanowi także katedra św. Wincentego a Paulo, łącząca trzy style: gotycki, bizantyjski i północnoafrykański. Znajduje się na europejskiej ulicy ville nouvelle, gdzie miło można spędzić czas w przyjaznych kafejkach.

Grabowska-Peda Marta

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 28776 )
Array ( [docId] => 28776 )