Ukraina przy okazji Euro

Kategoria: Kraje
Autor: Grabowska-Peda Marta
Data: 22-06-2012 r.

Niesamowicie szkoda, że nasze Orły 1 lipca nie staną na murawie kijowskiego stadionu. Mimo wszystko eskapada na finał to doskonała okazja, by zobaczyć „kawałek świata” Ukrainy. Co prawda, mistrzostwa dostarczają nam wystarczająco dużo emocji, jednak jeśli ktoś posiada duszę turysty - oto pomocna dłoń na tę wycieczkę.

Bachczysaraj, symbol dawnej potęgi tatarskiej, jest jednym z najwspanialszych zabytków Krymu. W jednym z muzułmańskich kompleksów pałacowych – pałacu chanów krymskich – mieści się najważniejsza świątynia na całym półwyspie - Wielki Meczet Chan – Dżami, symbol dawnej tatarskiej potęgi. Za meczetem znajduje się bachczysarajski cmentarz, na którym spoczywa m.in. 16 władców krymskich. Na uwagę zasługują także wykonane w kunsztownym stylu Poselskie Wrota oraz dziedziniec fontann, pośród których najsłynniejsza to marmurowa Fontanna Łez.

Czarnohora to przepiękne pasmo ukraińskich Karpat Wschodnich. Jest prawdziwym rajem dla miłośników wędrówek górskich, którzy poza pokonywaniem szczytów mogą także biwakować nad strumieniami, podziwiając świerki i buki – po prostu cieszyć się zapachem przyrody. Legenda mówi, że Jezioro Niesamowite, leżące u stóp góry Turkuł, to pośmiertne miejsce samobójców i morderców.

Objęty ochroną Masyw Czatyrdah, innymi słowy „góra namiot”, to perełka, skrywająca wiele wyjątkowych miejsc. Jednym z nich jest Jaskinia Marmurowa, jak sama nazwa wskazuje – wykonana z marmuru, udostępniona do zwiedzania dopiero w 1991 r. Znajdujące się w niej olbrzymie sale: największa Sala Balkonowa (5000 m²) i Sala Gołubaja, robią imponujące wrażenie. Ponadto, z wierzchołka góry możemy podziwiać najwyższy szczyt Gór Krymskich Romankosz oraz nadmorską miejscowość wypoczynkową Ałusztę.

 

Karadah to wulkan, nazywany „czarną górą”, znajdujący się w Kraju Błękitnych Szczytów. Wchodzące do wód Morza Czarnego skały, zastygła, różnokształtnie uformowana lawa i wyjątkowa przyroda – to wszystko wchodzi w skład rezerwatu geologicznego. Można zwiedzać go, decydując się na rejs z przewodnikiem, gdzie dodatkową atrakcją jest przepłynięcie pod najsłynniejszą skałą – Złotymi Wrotami. Inny sposób to wędrówka na szczyt wulkanu, gdzie po drodze umiejscowionych jest ponad 100 stanowisk archeologicznych.

Grabowska-Peda Marta

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 28772 )
Array ( [docId] => 28772 )