Węgry, ciekawy cel podróży

Kategoria: Kraje
Autor: Szulborska Alicja
Data: 05-06-2012 r.

Węgry to leżący w sercu Europy kraj pełen osobliwości. Może być celem podróży dla miłośników zabytków, sztuki, muzyki i sportu. Dla tych, którzy uwielbiają zaszyć się w ciszy i z dala od miejskiego zgiełku, ale i dla tych, którzy lubią dobrą zabawę i wino oraz muzykę cygańską. 22 regiony winiarskie, ponad 1000 kąpielisk termalnych i tyle samo odmian papryki. Każdy znajdzie tutaj coś dla siebie.

Walory turystyczne Węgier

Węgry położone są w środkowej części Europy nad Cisą i Dunajem. Stolica mieści się w przepięknym Budapeszcie, który obok Jeziora Balaton, leżącego w krainie zwanej Zadunaje, jest symbolem tego kraju. Węgry to miejsce, w którym widać wpływy kultur zachodu i wschodu. Znajdują się tutaj ślady Imperium Rzymskiego i panowania Turków.

Na liście światowego dziedzictwa UNESCO jest aż 8 miejsc na Węgrzech. Każde z nich godne jest odwiedzenia. Są to: Budapeszt (brzeg Dunaju, Góra Zamkowa, aleja Andrássyego i I linia metra w kontynentalnej Europie), baśniowa wieś Połowców Hollókő, wspólnie ze Słowacją: jaskinie krasowe Aggtelek i Kras Słowacki, opactwo benedyktyńskie w Pannonhalma, Park Narodowy Hortobágy, grobowce wczesnochrześcijańskie w Peczu, wspólnie z Austrią: krajobraz kulturowy jeziora Nezyderskiego (Fertõ), krajobraz kulturowy tokajskiego regionu winnego.

Co warto jeszcze zobaczyć

Miejsca takie jak: region Dunakanyar i Szentendre, Wyszehrad, Esztergom i Székesfehérvár, Pannonhalma, Park Narodowy Dunaj-Drawa, barokowe śródmieścia Győr, Vác i Eger, piwnice z winem w Tokaju, Park Paleontologiczny w Ipolytarnóc.

 

Kiedy warto odwiedzić Węgry

Najlepiej wiosną lub jesienią. Dobrze pojechać tam 20 sierpnia – w dzień św. Stefana. W tym czasie na terenie całego kraju odbywają się dożynki, mają miejsce koncerty i jarmarki.

Szulborska Alicja

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 28749 )
Array ( [docId] => 28749 )