Wodospady Iguaçu na granicy Brazylii, Paragwaju i Argentyny

Kategoria: Kraje
Autor: Omelczuk Maria
Data: 11-04-2012 r.

Czy wiecie, że ten wspaniały cud natury został ochrzczony zarówno przez miejscowych jak i przez turystów „Południowoamerykańską Wieżą Babel”? Dlaczego koniecznie warto odwiedzić ten najprawdziwszy raj na ziemi, mimo że wyprawa ta niestety nie będzie łaskawa dla naszych portfeli?

Foz de Iguaçu może poszczycić się jedną z najpiękniejszych rzeźb terenu jakie tylko mogła stworzyć natura. Wysokie nawet na 90 m katarakty złożone są aż z 275 pojedynczych wodospadów i tworzą niezliczone zakola o tarasowej budowie geologicznej. Właśnie m.in. ta cecha nasunęła ludziom na myśl podobieństwo do słynnego obrazu Pietera Bruegla Starszego i zadecydowała o nadaniu jej owego biblijnego przydomka.

Co więcej, wodospady Iguaçu znajdują się w tzw. trójkącie granicznym, między Brazylią, Paragwajem i Argentyną; a odwiedzający to miejsce ludzie pochodzą z najrozmaitszych miejsc naszego globu i mówią wszystkimi językami świata.

Turystów przyciąga nie tylko piękno samego krajobrazu, ale także mnogość i różnorodność sposobów jego podziwiania. Wewnątrz Parku Narodowego, uznanego za obiekt Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO, znajdują się zarówno zapierające dech w piersiach punkty widokowe wyposażone w przybliżające lunety, jak i wiszące mosty oraz kładki dla pieszych, które często wymagają od amatorów cudownych pejzaży dużej sprawności fizycznej. W okolicy nie brak firm, które oferują alternatywne sposoby zwiedzania – od lotów helikopterem czy rejsów statkiem po zorganizowane wyprawy trekkingowi czy raftingowe, zawsze z wodospadami Iguaçu w roli głównej.

 

Spora część rezerwatu należy do Argentyny. Jeśli mamy taką możliwość, warto przekroczyć granicę chociażby dla zobaczenia Diabelskiej Gardzieli (Garganta del Diablo), czyli najwyższego, bo mierzącego 72 m wodospadu spośród całego kompleksu Iguaçu. Aby nasza podróż stała się kompletna, trzeba jeszcze odwiedzić olbrzymią elektrownię wodną Usina Hidrelétrica de Itaipu – mamy wtedy okazję do bliższego przyjrzenia się gigantycznym turbinom.

Zmorzeni głodem, możemy skorzystać z okolicznych restauracji, które oferują multum rybnych potraw i przekąsek; pyszne są zwłaszcza dania z miejscowych gatunków ryb dourado czy surubim, popularnie występujących w rzece Paraná.

Omelczuk Maria

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 28746 )
Array ( [docId] => 28746 )