Wyspa Bali, Borobudur, wyspy Komodo – unikatowa Indonezja

Kategoria: Kraje
Autor: Grabowska-Peda Marta
Data: 26-06-2012 r.

W życiu Indonezyjczyków duże znaczenie mają dawne obyczaje, w których występują elementy buddyzmu, hinduizmu i wierzeń religijnych, mimo że większość mieszkańców jest muzułmanami. Każda wyspa ma swoje lokalne zwyczaje. Imponujące są drewniane domy, których dachy z wysoko podniesionymi szczytami przypominają dziób łodzi. Wchodzi się do nich po stromym drabinach przez bogato zdobione drzwi.

Borobudur jest największą na świecie świątynią buddyjską, która powstała na przełomie VIII i IX wieku. Świątynia ma budowę tarasową, a jej wysokość wynosi 400 metrów. Kilka słów o jej konstrukcji. Składa się od dołu z pięciu czworokątnych tarasów, na których przedstawiono sceny z życia Buddy. Nad nimi mieszczą się trzy tarasy okrągłe, na których rozmieszczone są 72 kopuły.

W każdej z nich, oprócz jednej, mieści się posąg Buddy. Ze środka całej budowli wygląda znacznie większa od pozostałych kopuł, kopuła o tym samym kształcie. Budowla nie ma żadnych pomieszczeń wewnątrz. Można zwiedzać ją, spacerując dookoła po tarasach.

Teraz coś o trójkątnej wyspie Bali - jednej z wulkanicznych Małych Wysp Saudyjskich. Sprzyjająca pogoda i piękne plaże to czynniki, które przyciągają tu wielu turystów. Oprócz tego wyspa może pochwalić się zawsze imponującymi Polakom palmami, bambusami i całą gamą kolorowych kwiatów.

Jak już wspomniałam, jest to wyspa wulkaniczna, stąd też umiejscowionych jest tu wiele wulkanów. U podnóża najwyższego z nich - Gunung Agung wznosi się najciekawsza na wyspie świątynia Pura Besakih. Wchodzi się do niej wąską bramą, zdobioną demonami.

Będąc na tej kolorowej wyspie koniecznie musimy zaobserwować przedstawienia teatru tańca, do którego mieszkańcy wyspy przywiązują znaczną wagę.

Ruszmy teraz w świat przyrody. Park Narodowy Ujungkulon to tropik z krwi i kości. Porośnięty jest gęsto lasami deszczowymi, wśród których znajdziemy drzewa figowe, a także ciekawe drzewa, na których owoce rosną na pniach.

 

Park zamieszkują unikatowe okazy fauny – najrzadsze ze wszystkich zwierząt na ziemi nosorożce jawajskie. Jest ich tutaj około 50. Trudno je wyśledzić, ale przy odrobinie szczęścia możno natknąć się na te ważące ponad 2 tony okazy. Jedna rada: nigdy ich nie prowokujcie. Nie biegają na pewno wolniej od ludzi. Inne królujące tu zwierzęta to lamparty, małpy makaki i krokodyle.

Natomiast symbolem górzystej wyspy Komodo są największe na świecie warany. Osiągają 3 metry wysokości i wyglądem przypominają trochę dinozaury. Potrafią dobrze pływać. Ich ciało, wsparte na potężnych łapach, pokryte jest łuskami, a na ogromnej głowie błyszczą wyłupiaste oczy. Warany nie budzą politowania swym wyglądem i nikt nie śmie zakwestionować ich ogromnej siły. Ślina waranów zawiera zabójcze dla ssaków bakterie. Tym sposobem zdobywają pożywienie, potrafią nawet skonsumować większe od siebie okazy. W ciągu upalnego dnia raczej nie są niebezpieczne, ale warto być pod okiem przewodnika.

Grabowska-Peda Marta

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 28785 )
Array ( [docId] => 28785 )