Znane z Aszú Węgry

Kategoria: Kraje
Autor: Grabowska-Peda Marta
Data: 25-06-2012 r.

Czas najwyższy pomyśleć o wakacyjnych planach. Może tym razem Węgry? W oddalonym o 300 km od Polski państwie lato jest długie i słoneczne, a i atrakcji w nim wiele. Wszyscy wiedzą, że Węgry słyną z doskonałych win, ale pewnie nie wszyscy wiedzą, że istnieje tam ponad 1000 odmian papryk. Najostrzejsza jest ponoć dużo dużo ostrzejsza od chilli. To świetna okazja, żeby się o tym przekonać. W drogę!

Relaks nad jeziorem jest obowiązkowym punktem wakacyjnego urlop, dlatego też swoją podróż zaczniemy od Jeziora Balaton. Ze względu na wielkość, jezioro to często nazywane jest węgierskim morzem. Kurorty i piaszczyste plaże sprawiają, że życie tu nie zamiera. Balaton ciągnie się przez 77 kilometrów, a przeciwne jego strony przyciągają wczasowiczów innymi atrakcjami.

Południowa strona Balatonu to miejsce oferujące piaszczyste plaże i ciepłą, płytką wodę. Wizytówką północnej strony zaś są wzgórza z winoroślami i miasteczka pełne zabytków. Oddalone o niespełna 10 km uzdrowisko Hévíz to miejsce, gdzie tłumnie docierają kuracjusze z różnych zakątków.

Pozwólmy też Węgrom pochwalić się ich podziemnym dorobkiem. Oto Jaskinia Baradla, której korytarze ciągną się przez 25 kilometrów. Jest jedną z najlepiej poznanych jaskiń w Europie. Możemy podziwiać w niej wspaniałą salę koncertową, w której udziela się nawet śluby, salę olbrzymów czyli największą skalną komnatę oraz przeogromny stalagmit o wymiarach 20x8 m. System jaskiniowy pełen jest także podziemnych potoków i strumieni. Jaskinia Baradla jest częścią Parku Narodowego Aggtelek.

 

A teraz szybki skok do krainy stawianych na polskich stołach węgierskich win. Miasto Tokaj, będący stolicą winiarskiego regionu, leży u podnóża Gór Zempleńskich. Produkowane tu szlachetne wino jest wyśmienite nie tylko ze względu na sprzyjające warunki tego regionu, ale również miejsce jego przechowywania. Wina bowiem przechowywane są w powstałej kilkaset lat temu piwnicy w skale wygasłego wulkanu, w której panują idealne warunki do dojrzewania wina.

Grabowska-Peda Marta

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 28783 )
Array ( [docId] => 28783 )