Iraklion - stolica Krety

Kategoria: Miasta
Autor: Grabowska-Peda Marta
Data: 28-09-2012 r.

Iraklion, nazywany także Heraklion, jest największym miastem na Krecie. Druga wojna światowa zmieniła znacznie oblicze miasta. Wiele zabytkowych budynków nie wyszło z niej obronną ręką. Jednak Iraklion, będąc stolicą Krety, odnowił swoje najciekawsze zakątki, które obecnie cieszą się dużym zainteresowaniem wśród turystów.

Fort Kastro Koule

Fort Kastro Koule to masywna, wykonana z kamienia twierdza wenecka, znajdująca się przy wejściu do starego portu. Została ona wybudowana w 1540 roku. Jej fasadę ozdabia, przedstawiająca lwa, płaskorzeźba św. Marka. Niegdyś znajdowało się w niej kilkadziesiąt pomieszczeń, a wraz z nimi kaplica, piekarnia, wiatrak, a nawet więzienie.

Obecnie fort przeznaczony jest dla ogółu, pełniąc rolę centrum kultury i sztuki. W centrum tym na uwagę zasługuje panopitkum czyli wystawa rzeczy osobliwych, nietypowych, czasami nawet dziwnych. W ich skład wchodzą m.in. stare kotwice, zbiór armat oraz przedmioty o szczególnych walorach architektonicznych.

Katedra Agios Titos

Katedra ta, przez cały okres swojego istnienia, pełniła rolę zarówno kościoła katolickiego, jak i świątyni muzułmańskiej. Ta katedra o długiej historii, została wybudowana w 961 roku przez Bizantyjczyków jako świątynia pod wezwaniem św. Tytusa. Warto wiedzieć, że św. Tytus był pierwszym biskupem i patronem Krety, dlatego też niezwykle cenną relikwią, znajdującą się wewnątrz katedry, jest jego głowa.

Po Bizantyjczykach, katedra znajdowała się w posiadaniu Wenecjan, dla których pełniła rolę kościoła katolickiego. Następnie naród turecki uczynił z niej meczet. Niestety w okresie panowania Turków miały miejsce dwie katastrofy, trzęsienie ziemi i pożar, które znacznie zniszczyły świątynię. Katedra powróciła do swojej pierwotnej świetności w 1925 roku już jako kościół prawosławny.

Katedra Agios Titos, z zewnątrz prezentuje się bardzo finezyjnie. Jasny kamień, pokrywający ściany oraz prezentujące styl orientalny, zdobione witrażami okna, dodają jej większej indywidualności.

 

Muzeum Archeologiczne

Muzeum Archeologiczne jest bez wątpienia największą atrakcją turystyczną miasta. Powierzchnia wystawowa tego muzeum zajmuje ponad 3000 m² i jest rozmieszczona w 25 salach. Prezentuje jedną z najcenniejszych i zarazem najciekawszych kolekcji w całej Europie. W muzeum tym mieści się ponad 10 tysięcy obiektów, pochodzących z wykopalisk archeologicznych przeprowadzonych na Krecie.

Trudno wymienić najciekawsze przedmioty w wystawie muzealnej, aczkolwiek na uwagę na pewno zasługują: pochodzący z Festos gliniany dysk ze znakami pisma linearnego A, malowane wazy, biżuteria i sarkofagi minojskie oraz kolorowe freski z minojskich pałaców, neolityczne półnagie posążki bogiń w charakterystycznych sukniach i pozie oraz tabliczki z pismem linearnym typu A i B.


Zobacz także:

Grabowska-Peda Marta

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 28867 )
Array ( [docId] => 28867 )