Lwów – skarb zabytków Ukrainy

Kategoria: Miasta
Autor: Grabowska-Peda Marta
Data: 30-08-2012 r.

Lwów to miasto, które prezentuje architekturę w różnych stylach, m.in. barokowym, renesansowym, secesyjnym. Najstarsze budowle w tym mieście pochodzą z XIII wieku. Zachęcającą do zwiedzania tego miasta może okazać się informacja, że właśnie we Lwowie mieści się więcej niż połowa zabytków całej Ukrainy.

Katedra Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

Jedna z najstarszych świątyń Katedra Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny to barokowo-gotycki kościół, założony w XIV wieku przez Kazimierza Wielkiego. Kilka słów o jego ołtarzu głównym. Przedstawia kopię obrazu Matki Boskiej z Dzieciątkiem (oryginał obrazu znajdziemy w skarbcu Katedry Wawelskiej) oraz cztery posągi ukazujące postacie świętych, wykonane w stylu rokokowym. Bogactwa w wyglądzie dodaje ołtarzowi otoczenie marmurowych kolumn.

Należy także zwrócić uwagę na XIX-wieczne witraże. Główny z nich znajduje się w oknie środkowym i przedstawia Najświętszą Maryję Pannę Królową Polski. Do katedry należy także wiele kaplic z XVI-VIII wieku. Najpiękniejszą z nich jest kaplica Kampianów, której ściany ozdabiają marmurowe rzeźby. Jej fasada zaś ukazuje trzy wykonane z kamienia płaskorzeźby, które przedstawiają Złożenie do grobu, Marię Magdalenę i Jezusa oraz Zmartwychwstanie. Zatrzymajmy się także przed pamiątkowymi tablicami, poświęconymi Janowi Pawłowi II oraz Tadeuszowi Kościuszce. Są one wmurowane w ścianę na zewnętrz katedry.

Katedra ormiańska

Jednym z najstarszych budynków sakralnych we Lwowie jest zaś Katedra ormiańska. Kopuła wieńczy jej najstarszą, pochodzącą z XIV i XV wieku, część z krużgankiem i fragmentami oryginalnych fresków.

We wnętrzu świątyni, której ściany zdobią malowidła o elementach ormiańskich autorstwa polskiego malarza Rosena, znajdziemy niemal 100 chaczkarów czyli kamiennych płyt wotywnych, upamiętniających ważne wydarzenia. Płyty nagrobkowe i epitafia, które zachowały się pod posadzką katedry, stanowią istotny element tej świątyni. Ołtarz główny katedry zdobią medaliony, przedstawiające sceny z życia Maryi i Jezusa.

Katedra ormiańska szczyci się także bogatym otoczeniem, w skład którego wchodzi dziedziniec południowy, północny i wschodni.

Kościół Dominikanów

Kościół Dominikanów to cenny zabytek dla Lwowa. Wystrój jego wnętrza prezentuje styl rokokowy. Imponujące dla turystów są drewniane figury świętych, kamienne wazony oraz chór kapłański. W krypcie kościoła znajdują się cenne nagrobki, pochodzące z XVI i XVII wieku. Przedstawiają one leżących rycerzy w zbroi. Przy kościele mieści się też klasztor zakonu Dominikanów oraz Muzeum Historii Religii. Można obejrzeć w nim zbiory obejmujące starodruki, rzeźby oraz ikony.

To, co trzeba jeszcze zobaczyć, przemierzając ulice Lwowa to cerkiew wołoska z renesansową wieżą, katedra św. Jura z konnym posągiem św. Jerzego oraz kościół Bernardynów.


Zobacz także:

Grabowska-Peda Marta

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 28860 )
Array ( [docId] => 28860 )