ABC noclegu w hostelu

Autor: Kłossowska Anna
Data: 10-07-2012 r.

To chyba najtańszy sposób na spędzenie nocy, który poza korzystną ceną ma swoje plusy i minusy. Plus to możliwość spotkania i poznania ludzi z całego świata, umycia się, przespania pod dachem, zjedzenia posiłku.

Bardzo często hostele znajdują się w pobliżu atrakcyjnych turystycznie miejsc. Inne z kolei położone są daleko od centrum, w nieciekawej, a nawet niebezpiecznej wieczorami okolicy (te jednak mają przeważnie korzystniejsze dla portfela ceny). Aby uniknąć takiej niespodzianki, lepiej zlokalizować wcześniej swój hostel na mapie.

Warto też sprawdzić, jaką mamy komunikację z miastem - być może jednak opłaca się bardziej droższy nocleg bliżej centrum, ponieważ dojazd jest skomplikowany i też kosztuje.

Hostele działają w bardzo różnych obiektach – niektóre z nich to klasyczne, bezstylowe klocki, inne urządzone są w starych klasztorach, wielowiekowych domach, kamienicach, inne charakteryzuje nowoczesny design.

Minusem dla niektórych mogą okazać się wieloosobowe sale (20 łóżek i więcej). Oczywiście w zależności od hotelu są też sale mniejsze, kilkuosobowe, a nawet dwójki czy jedynki, zamykane na klucz czy kartę, z łazienkami, ale oczywiście ich cena jest już znacznie wyższa. Bez wątpienia najbardziej opłacalne z punktu widzenia ceny są sale wieloosobowe. W takim przypadku trzeba się wcześniej zatroszczyć o bezpieczeństwo bagażu i pieniędzy tak, aby w nocy nic nam nie zginęło. Do walizki przyda się kłódka, a bagaż można przykuć np. łańcuchem do ramy.

W wielu hostelach nie ma też pościeli, którą zastępują koce albo wręcz prześcieradła jednorazowe, dlatego najlepiej mieć własny śpiwór i jasiek albo nadmuchiwaną poduszkę. Jedzenie w hostelach nie zawsze jest smaczne, a często wcale nie takie tanie, dlatego lepiej mieć je ze sobą. Meble i wyposażenie łazienek bywają bardzo skromne, ale funkcjonalne.

 

W niektórych hostelach pokoje mają umywalki i lustra, w innych tylko prysznice i toalety ogólne – po kilka na jednym piętrze. Trzeba mieć też koniecznie ze sobą klapki pod prysznic, inaczej ryzykujemy zarażeniem się grzybicą stóp.

Rezerwując wcześniej, co jest jak najbardziej wskazane ze względu na spore obłożenie, możemy liczyć na lepsze miejsce – np. dwójkę, jeśli nam to odpowiada lub atrakcyjne promocje: np.w zamian za „zabukowanie” pokoju na tydzień otrzymuje się darmowy skipass albo kolejną noc gratis, a dwójki na trzy noce – gratisowy przejazd otwartym autobusem po mieście.

Rezerwacji dokonujemy przez Internet – to przy okazji pozwoli nam obejrzeć, jak hostel wygląda, bo większość ma już strony internetowe ze zdjęciami (często jednak rzeczywistość odbiega od ładnego obrazka). Rezerwując będziemy musieli wpłacić kaucję. Niektóre hostele wymagają, aby zostawiać na ich recepcji paszport jako gwarancję opłacenia rachunku.

W jednych hostelach śniadanie wliczone jest w cenę noclegu. Inne oferują gratis dostęp do Internetu, bezterminową przechowalnię bagażu oraz inne usługi.

Kłossowska Anna

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 28926 )
Array ( [docId] => 28926 )