Autostop – jak korzystać bezpiecznie

Data: 30-01-2015 r.

Autostop to sposób podróżowania praktykowany najczęściej przez młode osoby, chcące poznać świat, a nie zawsze dysponujące funduszami na wojaże. Atrakcyjności dodaje mu spontaniczność i przygoda, która się za tym kryje. Coraz częściej jednak przestrzega się przed przesadną ufnością w dobroć ludzką i przedstawia historie autostopowe wyjęte rodem z horroru. Czy rzeczywiście autostopu należy się bać?

Nie ma co ukrywać – większość społeczeństwa to osoby, dla których podróżowanie autostopem to zupełna abstrakcja. Ci stosunkowo nieliczni entuzjaści takiego podróżowania, jednoczą się i zbierają w grupy na forach internetowych czy w mediach społecznościowych i zaciekle bronią swojej pasji – podróży „za jeden uśmiech”. Trudno rozstrzygnąć, gdzie leży prawda – czy autostop to igranie z ogniem, czy może świetne rozwiązanie dla podróżników?

Gwałty, kradzieże, rozboje 

 

Ostatnio media obiegła historia gwałciciela, który zwabiał młode dziewczyny do swojego samochodu, oferował napoje z narkotykami, a następnie wykorzystywał seksualnie. Dziewczyny były same, stały np. na przystankach autobusowych i wcale nie miały zamiaru łapać autostopu. Przekonał je uśmiech i oferta pomocy. Morał historii wiązał się z autostopem: „Przecież tyle się mówi o zagrożeniach wynikających z autostopu”. Historii jak te krąży więcej, choć nierzadko zaciera się w nich granica między prawdą
a legendą.

Kierowca tym złym

Środowisko kierowców podkreśla natomiast, że to na autostopowiczów trzeba uważać. Pseudo-podróżnik może okazać się zwykłym bandytą, który pod pretekstem podróżowania, okrada kierowców oferujących mu bezinteresowną pomoc. Medal ma zawsze dwie strony, choć w tym przypadku jest i trzeci wariant. Sprowadza się do stwierdzenia, że kierowcy i autostopowicze żyją w idealnej symbiozie, jeśli tylko obie strony mają dobre intencje. Jeśli nie, to znaczy, że nie interesuje ich idea, na której opiera się autostop, a są jedynie zwykłymi bandytami, którzy nie zasługują na miano autostopowicza.

Jak się bronić

W dzisiejszych czasach na zachowanie bezpieczeństwa pozwalają nam m.in. osiągnięcia technologii. Na rynku od jakiegoś czasu istnieje aplikacja przeznaczona dla autostopowiczów – Yanosik AutoStop. Po zalogowaniu się, autostopowicz wysyła sygnał o swojej lokalizacji do wszystkich zarejestrowanych użytkowników-kierowców z aplikacji Yanosik, a Ci mogą z łatwością się z nim skontaktować. Dzięki temu podróżnik zyskuje większą pewność, że trafia do samochodu osoby wcześniej zweryfikowanej przez system aplikacji. Dzięki powiązaniu ich podróży przez aplikację, w systemie zostaje ślad po takim użytkowniku, a przez to zwiększa się bezpieczeństwo obu stron podróży.

To tylko jeden ze sposobów, jak zachować bezpieczeństwo podróżując autostopem. Chociaż osiągnięcia technologii pozwalają poczuć się bezpieczniej, to podstawową zasadą, jaka zawsze powinna obowiązywać w autostopie jest... rozsądek.

Źródło:

Creandi

Piotr Rosik

Tagi: turystyka

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 36469 )
Array ( [docId] => 36469 )