Azjatyckie hotele kapsuły – jedna z możliwości noclegów

Autor: Szulborska Alicja
Data: 05-06-2012 r.

Do niedawna tego typu możliwości noclegowe kojarzyły się wyłącznie z filmami fantastycznymi. Pomysł na hotele kapsuły jest iście kosmiczny i mógł zrodzić się tylko w głowie kogoś pochodzącego z Azji. Pierwszy z nich, wg projektu Kisho Kurokawy, otworzono w Osace w 1979 roku. Obecnie tego typu formy noclegu popularne są w okolicach wielkich lotnisk np. Gatwick w Londynie.

Przestrzeń publiczna i prywatna

Standardowo hotele składają się z dwóch części. Jedna z nich to przestrzeń publiczna: łazienka, jacuzzi i często restauracje, wewnątrz budynku lub w jego okolicy. Druga strefa to nasza kapsuła. Jest to łóżko ze ścianami, zazwyczaj o wymiarach 2/1 m. Takie rozmiary pozwalają jedynie na leżenie.

Jest to pomysł na nocleg dla osób, które nie mają klaustrofobii. W większości hoteli kapsuła wyposażona jest w telewizor, radio, budzik i regulowaną lampę oraz w gniazdko elektryczne, wentylatory i pościel. Warto także dodać, że każdy gość ma swoją szafkę. Można więc bez problemu włożyć tam na czas snu bagaż.

Prywatność i cisza

Prywatność w tego typu hotelach zachowana, ale i ograniczona. Drzwi do kabiny są przezroczyste. Są za to kurtyny bądź żaluzje, którymi można zasłonić wejście. Warto zaznaczyć, że ta forma noclegu niekoniecznie jest dobrym pomysłem dla osób, które poszukują warunków idealnej ciszy nocnej. Pamiętajcie, że kapsuły znajdują się jedna obok drugiej i jedna na drugiej. Być może traficie na głośnego lokatora obok i nie wyśpicie się.

 

Kto może nocować w hotelach kapsułowych

Z bliskości kapsuł wynika też jeszcze jedna sprawa. Zazwyczaj są one przeznaczone dla jednej płci, w większości dla mężczyzn, albo też właściciele lokują miejsca dla różnych płci na osobnych piętrach.

Ile kosztuje noc w hotelu kapsule

Koszty w wielu miejscach są zbliżone i wahają się w przedziale od 60 do 200 zł za noc.

Szulborska Alicja

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 28915 )
Array ( [docId] => 28915 )