Caravaning – jak podróżować

Autor: Łozińska Agnieszka
Data: 18-06-2012 r.

Zbliżające się wakacje zmuszają nas do zastanowienia się, gdzie i jak pojedziemy na wymarzony urlop. Alternatywą dla hoteli i pensjonatów może być przyczepa kempingowa lub kamper. Taki sposób podróżowania nie jest jeszcze bardzo popularny w Polsce, ale zyskuje sobie coraz więcej sympatyków.

Czym jest caravaning

Uprawiając caravaning poruszamy się samochodem z przyczepą kempingową lub specjalnie przystosowanym pojazdem, tzw. kamperem. Daje nam to bardzo dużo swobody, ponieważ nie musimy zwracać uwagi na doby hotelowe. Podróżując w ten sposób jesteśmy bardzo mobilni i każdy dzień możemy spędzić w innym miejscu.

Przyczepa kempingowa

Jednym z pojazdów, który zalicza się do caravaningu jest przyczepa kempingowa. To tańsze rozwiązanie niż kupno kampera, jednak i tak wiąże się ze sporym wydatkiem. Taką przyczepę podczepia się do własnego samochodu i można już wyruszać w trasę. Znajduje się w niej to, co najbardziej potrzebne do życia: miejsca sypialne, niewielki aneks kuchenny, a czasem nawet łazienka z ubikacją.

Z reguły nocując w przyczepie musimy zatrzymać się na polu kempingowym, które posiada specjalnie przystosowane miejsca dla tego typu pojazdów. Dzięki takiemu rozwiązaniu możemy zostawić nasz „dom na kółkach” w jednym miejscu i pojechać samochodem, żeby zobaczyć atrakcje w okolicy.

Kamper

Jest to specjalnie przystosowany pojazd będący połączeniem busa i przyczepy kempingowej. Kupno takiego samochodu jest bardzo dużym wydatkiem, jednak jest on znacznie wygodniejszy niż przyczepy kempingowe. Lepiej się go prowadzi i manewruje. Znajduje się w nich wszystko, od miejsc sypialnych, po kuchnię, lodówkę, kuchenkę, a także łazienkę. Taki pojazd możemy zatrzymać w zasadzie wszędzie, nawet na zwykłym parkingu. W kamperze często znajdzie się też miejsce na dodatkowe sprzęty czy też meble kempingowe jak składane stoliki i krzesełka.

Caravaning daje wiele możliwości. Jego główną zaletą jest niezależność i bardzo duża mobilność. W Polsce taka forma podróżowania nie jest powszechna, jednak coraz więcej osób decyduje się na kupno, najczęściej używanej, przyczepy lub kampera.

Łozińska Agnieszka

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 28917 )
Array ( [docId] => 28917 )