Co warto zobaczyć na Kaszubach

Autor: Kaźmierczak-Błocisz Joanna
Data: 08-08-2012 r.

Kaszuby – teren Pomorza Gdańskiego, pomiędzy Bałtykiem, Zatoką Gdańską od wschodu oraz Łebą od zachodu, a jego południowy kraniec stanowi granicę Borów Tucholskich. Teren tej krainy historyczno-geograficznej obejmuje zarówno piaszczyste plaże, jak i przepiękne lasy oraz malownicze jeziora.

Bogactwo kulturowe

Okolicę tę charakteryzuje z jednej strony etniczna i językowa odmienność, a z drugiej odwieczne trwanie przy polskości oraz sprzeciw przeciwko agresji zachodniego sąsiada. Historia bliższa (zabytki administracji pruskiej) i dalsza (kamienne kręgi z początku naszej ery – pozostałość po Gotach), atrakcje przyrodnicze oraz bogata oferta turystyczna: to wszystko sprawia, że odwiedziny Kaszub są jak najbardziej godne polecenia.

Hel

Ten wąski pasek piaszczystego lądu może z powodzeniem zastąpić surferom, żeglarzom czy po prostu: spragnionym wypoczynku plażowiczom dalekie podróże w poszukiwanie „idealnej fali”. Sprawia to panujący tam, wyjątkowy w Polsce mikroklimat: wysokie temperatury, mało opadów i wiatr wprawiający w ruch morskie wody.

Powiat Kościerski

Gdy turystę znudzi morska bryza, może pozwiedzać oraz pozwolić sobie na aktywny wypoczynek na Pojezierzu.

W powiecie kościerskim, którego stolicą jest 600-letnie miasto Kościerzyna podziwiać można wzgórza morenowe i liczne jeziora rynnowe. Ponad 40% tego powiatu stanowią lasy. Znajduje się tu także wiele godnych polecenia zabytków architektonicznych – głównie pamiątek po administracji zaboru pruskiego.

Okolice powiatu kościerskiego są wymarzone dla wędkarzy (240 jezior!), myśliwych oraz kajakarzy. Warto też wyposażyć się w rower – tereny Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego są idealnym miejscem na podziwianie przyrody „z siodła” jednośladu.

Malownicze i różnorodne ukształtowanie terenu sprawia, że Pojezierze to raj dla kajakarzy i miłośników sportów wodnych. Spływy kajakowe są sportem zyskującym coraz więcej zwolenników głównie ze względu na fakt, że jest to dyscyplina sportu dostępna dla każdego: nie wymaga wiele umiejętności.

Coraz więcej fanów zdobywa ostatnio narciarstwo wodne. Można je uprawiać na własnym sprzęcie, bądź skorzystać z usług osób posiadających motorówki oraz wypożyczających narty. Oferowane są również rejsy łodzią spacerową po jeziorze Wdzydze.

Ciekawi świata turyści będą mieli do wyboru szeroką ofertę muzealną (i nie tylko). Odwiedzić należy m.in. Muzeum Ziemi Zaborskiej, Muzeum Gospodarstwa Wiejskiego, no i bezsprzecznie Zamek Krzyżacki. Gości zaprasza również ferma strusi z Garczyna. Dokładna oferta turystyczna zawarta jest na perfekcyjnie przygotowanej stronie internetowej Kaszub. Potencjalny turysta straciłby wiele nie odwiedzając drugiego co do wielkości, kompleksu leśnego w Polsce.

Bory Tucholskie

Bory Tucholskie to 300 tysięcy hektarów monumentalnego lasu (głównie sosnowego) urozmaiconego jeziorami, wydmami, dolinami rzek (Brdy, Wdy, Mątwy i Wierzycy). Znajduje się tam także wiele zabytków przyrody, jak drzewa, kamienie. Lasy te obfitują w jagody oraz grzyby.

Gospodarstwa agroturystyczne

Oferta wypoczynkowa jest niezwykle bogata. Warto jednak przemyśleć nocleg w gospodarstwach agroturystycznych. Na ich korzyść przemawia fakt, że nierzadko możemy spróbować lokalnych specjałów, a przecież doznania kulinarne są też sposobem poznawania świata i źródłem przyjemności. W kaszubskich gospodarstwach agroturystycznych można skosztować dżemów robionych przez gospodynię, rosołu gotowanego na kaczce z własnej zagrody oraz „swojego” twarogu czy miodu. Podróż po Kaszubach będzie zatem nie tylko „sentymentalna”, ale także „smaczna”.

Kaźmierczak-Błocisz Joanna

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 29696 )
Array ( [docId] => 29696 )