Czy warto ubezpieczyć się na wakacje

Autor: Kaźmierczak-Błocisz Joanna
Data: 24-07-2012 r.

Po co się ubezpieczać? Czy to nie strata pieniędzy? Tym bardziej, że jadąc na urlop mamy przed oczami obraz upojnych chwil w wolne od pracy dni, a nie wizję złamanych kończyn, czy chorób. Musimy sobie jednak zdać sprawę z tego, że chodzi nie tylko o kradzież portfela, czy „komórki”. Najważniejszy jest fakt, że osoba ubezpieczona ma prawo do opieki medycznej poza granicami kraju.

Gdzie z dodatkowym ubezpieczeniem

Na terenie Unii Europejskiej i Norwegii, Szwajcarii, Lichtensteinu, Majorki, Madery oraz Wysp Kanaryjskich obowiązuje Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, którą można uzyskać w jednym z oddziałów NFZ. Upoważnia ona do leczenia, ale tylko w placówkach państwowych.

Jeśli chcemy korzystać z prywatnej opieki za granicą należy wykupić polisę. Bezapelacyjnie trzeba to zrobić, gdy celem podróży nie są wyżej wymienione kraje.

Ile to kosztuje

Do krajów europejskich wykupienie dodatkowej polisy dla osoby dorosłej wraz z bagażem nie jest drogie. Turysta wyjeżdżający na siedmiodniową wycieczkę zapłaci za nią od 32 do 62 złotych. Do krajów pozaeuropejskich charakteryzujących się specyficznym klimatem ochrona jednej osoby z bagażem kosztuje już prawie 250 złotych. Aż 400 zł może kosztować polisa wyprawy w głąb „Czarnego Lądu”, bądź w inne egzotyczne miejsca poza bazami turystycznymi. Krótko mówiąc: im wycieczka niebezpieczniejsza dla zdrowia i mienia, tym jej ubezpieczenie droższe.

Cena zależy także od zakresu ubezpieczenia. W jego skład mogą wchodzić koszty leczenia i opieki za granicą (KLZ), ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW), od odpowiedzialności cywilnej (OC), assistance (gwarancja pomocy osobie poszkodowanej oraz najbliższym), a oprócz tego ubezpieczenie bagażu i rezygnacja z wycieczki.

Z ubezpieczeniem zdrowiej

W krajach afrykańskich, np. w Egipcie, turystę może dopaść (z dużym prawdopodobieństwem) tzw. „zemsta faraona” (problemy gastryczne wywołane odmienną florą bakteryjną w powietrzu, wodzie itd.), a podczas nurkowania łatwo złamać nogę. Mogą także zdarzyć się mniej ekstremalne, ale powszechne wydarzenia, jak uczuleniowa wysypka, czy choćby zapalenie gardła (o co nietrudno w skwarne dni, gdy chłodzimy się zimnymi napojami i lodami).

Jeśli decydujemy się na zorganizowaną wycieczkę, to możemy nie martwić się o jej ubezpieczenie – wykupi je operator. Należy jednak zwrócić uwagę na zakres ubezpieczenia (zwykle jest ono skromne) i w razie potrzeby skorzystać z dodatkowej polisy.

Kaźmierczak-Błocisz Joanna

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 28933 )
Array ( [docId] => 28933 )