Ile kosztują wakacje za granicą

Autor: Kaźmierczak-Błocisz Joanna
Data: 24-07-2012 r.

Ze względu na kryzys, niektóre kraje reklamują pobyt urlopowy jako tani i dostępny dla każdego. Oferty biur podróży głoszą: „tanie wakacje w Egipcie”, „promocje w Kairze.” Grecja również kusi niskimi cenami. Po bliższym przyjrzeniu się okazuje się, że oferta służy jako „przyciągacz wzroku”, a wakacje na tej wyspie kosztują od 1800 zł do 4000 zł, natomiast „All Inclusive” obejmuje dwa posiłki.

Koszty ukryte

Rzeczywiście: tygodniowy pobyt w egipskiej Hurghadzie może kosztować już od 1250 zł od osoby. Gdy jednak przeczytamy dokładnie ofertę, okazuje się, że proponowany termin wyjazdu jednego z biur turystycznych to połowa grudnia, a cena jest tak niska, także dlatego, że zawiera koszt dwóch, a nie trzech posiłków. Oczywiście, w ramach tej oferty możemy jedynie korzystać z „atrakcji” hotelowych (a z nimi bywa różnie….).

Ale: co to za wypoczynek w pokoju hotelowym? Hurghada proponuje nurkowanie w morzu czerwonym, odwiedziny parku wodnego Makadi Water Word, a także (klasycznie) wycieczkę na Saharę, a także wycieczki typu „cały dzień na koniu + lunch”. Gdybyśmy chcieli zwiedzić choć część (z ponad 70) „cudów” Hurghady, czy też doświadczyć proponowanych przez nią innych atrakcji, należałoby wziąć ze sobą co najmniej wielokrotność ceny wycieczki.

Zatem: ile pieniędzy należy zabrać: niewiele (jeśli starczą nam dwa posiłki dziennie oraz nie będziemy wychylać nosa z hotelu), bądź wiele. Wiele, gdyż: „obowiązkowe” zwiedzenie piramid to od 15 do 40 dolarów/os. (50–132 zł), a nurkowanie w rafach kosztuje ok. 100 zł., dodatkowo film z nurkowania - 90 zł. Wstęp do jednego z Kairskich klubów pochłonie ok. 100 zł (nie licząc drinków i przekąsek). Dodajmy, że w Egipcie niemal obowiązkowe są napiwki – musimy na nie przeznaczyć ok. 10 zł dziennie.

Podobnie w Grecji. Rejs na wyspę Santorini (ją po prostu trzeba odwiedzić, będąc w Grecji) kosztuje 143 euro, co dla trzyosobowej rodziny oznacza koszt 1416 zł! Miłośnicy starożytnej historii i mitologii muszą udać się na wyspę Knossos (znajdują tam się zabytki po kulturze minojskiej oraz miejsce uwięzienia legendarnego Minotaura). Zwiedzanie ruin, wstęp do muzeum oraz przejazd do Heraklionu to dla naszej rodziny koszt „zaledwie" 515 zł.

Na korzyść Grecji przemawia fakt, że paliwo jest tańsze niż w Polsce, wypożyczenie samochodu kosztuje od 60 zł dziennie, a ceny w sklepach porównywalne. Aktywni podróżnicy mogą sobie zatem sami zorganizować wypoczynek z dala od szlaków turystycznych i sklepów z pamiątkami.

Ile zatem kosztują „tanie wakacje”

Każdy musi sam obliczyć koszty wojażowania do innego kraju, w zależności od terminu, apetytu, ilości osób w rodzinie oraz żądzy poznania danej cywilizacji.

Kaźmierczak-Błocisz Joanna

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 28935 )
Array ( [docId] => 28935 )