Jak bezpłatnie nocować i zwiedzać świat

Autor: Kłossowska Anna
Data: 12-07-2012 r.

Hospitality Club, CouchSurfing czy Belodged to kluby podróżników on-line gromadzące amatorów wojaży z całego świata. Po zapisaniu się można skorzystać z darmowego noclegu w wybranym kraju na dowolnym kontynencie, przy okazji poznając nowych przyjaciół.

Hospitality Club

Hospitality Club to międzynarodowa sieć osób, które łączy pasja podróżowania. Skupia 328629 członków z 207 krajów. Na zasadzie całkowicie bezinteresownej i bezpłatnej wymiany udzielają oni sobie nawzajem noclegu, oferują wyżywienie, oprowadzają po swoim mieście.

Nie oznacza to jednak, że jeśli my korzystamy z czyjejś gościny, musimy również kogoś zaprosić do domu, ale na przykład możemy zaoferować się jako pilot po własnej okolicy, udzielić informacji, gdzie najtaniej przespać się czy zjeść, a może po prostu znaleźć lokum u znajomych albo przechować czyjeś bagaże.

Taka forma podróżowania to wspaniała okazja do zawarcia nowych znajomości. Niekiedy napotkane w ten sposób osoby stają się naszymi towarzyszami podróży, albo, gdy wyjeżdżamy do danego kraju wielokrotnie, dają nam stałą metę i informują o lokalnych atrakcjach.

Do klubu można się zapisać on-line (jest również polska wersja językowa). Aby zostać członkiem klubu, trzeba przesłać do HC prawdziwe dane osobowe - strona rejestracyjna w języku angielskim: http://secure.hospitalityclub.org/hc/signup.php. Po sprawdzeniu tych informacji (żeby się upewnić, czy nadawca istnieje, a tym samym zagwarantować klubowiczom bezpieczeństwo ), klub wysyła list potwierdzający przyjęcie.

Uwaga, przy zawieraniu każdej nowej znajomości z klubowiczem, jesteśmy zobowiązani do podania naszego numeru paszportu – jest to gwarancja bezpieczeństwa dla zapraszającego i dla klubu, że dana osoba jest uczciwa. Cała korespondencja jest sprawdzana przez wolontariuszy pod kątem spamów i treści niezgodnych w regulaminem klubu (np. ofert seksualnych!). Członkostwo jest darmowe.

Adres strony: www.hospitalityclub.org/

CouchSurfing

CouchSurfing działa na podobnej zasadzie co Hospitality Club. Łączy on line społeczność z 230 krajów, w tym ponad 68 tys. miast (reprezentujących wszystkie kontynenty), pozwalając na wymianę turystycznych informacji: o różnych częściach świata, kulturach, obyczajach, sposobach podróżowania, noclegach, wyżywieniu.

Członkowie mogą wymieniać się nimi surfując on line po bazie członków klubu, ale też udzielać sobie nawzajem bezpłatnej gościny. Klub wspiera także rozpowszechnianie informacji o wszelkiego rodzaju wydarzeniach i lokalnych świętach w poszczególnych krajach. Członkostwo jest początkowo bezpłatne, a potem opłata dowolna.

Adres strony: www.couchsurfing.com

Belodged

Belodged - działa na podobnie jak ww. portale. Oferuje darmowe noclegi (z możliwością skorzystania z łazienki, często ze śniadaniem, a niekiedy możliwością obejrzenia miasta – wtedy zapraszający występuje jako przewodnik) na zasadzie wymiany u klubowiczów w 150 krajach (7500 miast).

Informuje na bieżąco on line o różnego rodzaju wydarzeniach kulturalnych, sportowych, imprezach masowych na świeżym powietrzu w miejscach, gdzie działa. Rejestracja i uczestnictwo są darmowe.

Belodged nie gwarantuje bezpieczeństwa klubowiczów – nie sprawdza dokumentów (do rejestracji potrzebny jest tylko adres mailowy i region pochodzenia). Wymiana opiera się na wzajemnym zaufaniu. Raz nawiązany dzięki Belodged kontakt trzeba utrzymywać samemu i samemu też sprawdzać zapraszającego. Istnieje natomiast kontrola SPAM-ów i mechanizm pozwalający na automatyczne usunięcie osoby, która w korespondencji wykracza poza przyjęte normy zachowania.

Adres strony: www.belodged.com

Kłossowska Anna

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 28928 )
Array ( [docId] => 28928 )