Jak się wyposażyć na piesze wycieczki

Autor: Łozińska Agnieszka
Data: 18-06-2012 r.

Piesze wycieczki są bardzo popularne. Pozwalają odciąć się od codzienności i przebywać na łonie natury, najczęściej w górach. Taka forma aktywnego wypoczynku nie jest bardzo wymagająca. Jednak, żeby była prawdziwą przyjemnością, należy się do niej odpowiednio przygotować.

Planowanie

Wybierając się na pieszą wycieczkę dobrze jest zorientować się, gdzie chcemy jechać. Koniecznie trzeba zaplanować sobie trasę oraz miejsca, w których będziemy chcieli odpocząć. Warto też zobaczyć, jakie ciekawe obiekty znajdują się po drodze, żeby uatrakcyjnić swoją wędrówkę.

Sprzęt

Podczas pieszych wędrówek ważne jest właściwe wyposażenie. Nie możemy wziąć ze sobą zbyt wielu rzeczy, ale z drugiej strony musimy być przygotowani na każdą ewentualność. Wszystko, co najważniejsze zmieścimy w plecaku. Powinien być on pojemny, ale też wygodny i lekki. Bardzo przydają się pasy piersiowe i biodrowe, które pozwalają na lepsze rozłożenie jego ciężaru na placach.

Nie możemy zapomnieć o aktualnej mapie miejsca, do którego się wybieramy oraz kompasie. Pomogą nam one bezpiecznie i sprawnie poruszać się po nieznanym terenie. Na wyprawie przyda nam się też scyzoryk. W sytuacji, gdy chcemy rozbić biwak i zatrzymać się po drodze na noc, warto zaopatrzyć się w lekki, szybki do rozłożenia namiot, karimatę oraz śpiwór. Obecnie nie zajmują one dużo miejsca i można je z łatwością przytroczyć do plecaka. Weźmy ze sobą wodę oraz prowiant. Można też zabrać plastikowe lub aluminiowe talerze oraz sztućce.

 

Ubranie

Nasz ubiór na pieszą wędrówkę powinien być przede wszystkim lekki i wygodny. Jednocześnie powinien zapewniać nam wysoki komfort cieplny i być odporny na deszcz. Przyda nam się także kurtka oraz chusta na szyję, gdyby pogada gwałtownie się zmieniła. Jednak najważniejszym elementem naszego ubioru są buty. To w nich będziemy pokonywać wiele kilometrów, dlatego ważne, żeby były one wygodne.

Jeśli kupujemy nowe obuwie, warto je rozchodzić przed wyprawą. Powinno ono przepuszczać powietrze oraz ochraniać stopę przed działaniem wody. Buty muszą sięgać ponad kostkę i dobrze ją przytrzymywać. Dzięki temu unikniemy wykręceń i zwichnięć nogi.

Kondycja

Nie wychodźmy na wyprawę bez odpowiedniego przygotowania fizycznego. Kilka ćwiczeń przed wyruszeniem znacznie poprawi naszą kondycję. Dzięki temu unikniemy także powstania zakwasów oraz przyzwyczaimy stawy i mięśnie do wzmożonego wysiłku. Można przygotować się do wyprawy na siłowni lub wykonywać ćwiczenia w domu. Pomocne jest też chodzenie na długie spacery lub uprawianie nordic walking.

Chodzenie na piesze wycieczki jest bardzo miłą formą aktywności fizycznej. Pozwala na ćwiczenie kondycji fizycznej i jednocześnie daje możliwość obcowania z naturą. Jest to naprawdę świetny sposób na odpoczynek.

Łozińska Agnieszka

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 28916 )
Array ( [docId] => 28916 )