Jak uprawiać wspinaczkę górską

Autor: Łozińska Agnieszka
Data: 16-05-2012 r.

Wspinaczka daje niesamowite przeżycia. To nie tylko olbrzymi wysiłek fizyczny, ale też piękne widoki i próba naszego charakteru. Jednak wspinaczka górska bywa także niebezpieczna, szczególnie dla osób nierozważnych i przeceniających swoje możliwości. Dlatego ważne jest, żeby przed wyruszeniem zadbać zarówno o sprzęt do wspinaczki górskiej, jak i o warunki wspinaczki.

Sprzęt do wspinaczki górskiej

Do podstawowego ekwipunku każdego wspinacza należy uprząż. Służy ona głównie do asekuracji. Wyróżnia się kilka rodzajów tego typu sprzętu: biodrową, piersiową i pełną. Jednak do wspinaczki górskiej najlepiej jest zaopatrzyć się w specjalnie dostosowaną uprząż biodrową. Składa się na nie jeden pas okalający biodra i po jednym na każdym z ud. Cała konstrukcja jest regulowana, co pozwala dopasować sprzęt do naszego ubioru i dobrze zabezpieczyć naszą wspinaczkę. Pasy w uprzęży górskiej są szerokie, profilowane i wygodne, co pozwala nawet na długie wiszenie podczas wspinaczki.

Niezbędne będą także podwójne liny, służące do asekuracji. To bardzo wytrzymały sprzęt, wykonany z wysokiej jakości nylonu, chronionego oplotem. Jej długość wynosi 60 m. Bardzo ważnym elementem wyposażenia wspinacza jest kask. Chroni on głowę nie tylko podczas upadku, ale także w przypadku, gdy z góry spadają na nas okruchy skalne lub bryły lodu. Niezbędne okażą się też raki i czekan, którymi można się podpierać i badać grubość pokrywy lodowej oraz kruchość skał. Służą one także do hamowania podczas obsuwania się.

Najlepsze warunki do wspinaczki górskiej

Przed rozpoczęciem wspinaczki warto zadbać o swoją kondycję fizyczną i oddechową. Pamiętajmy, że w górach nie ma litości i jesteśmy zdani tylko na siebie i swojego partnera. W terenach górskich panują trudne warunki, rozrzedzone powietrze, mniejsze ciśnienie. Dlatego utrzymanie właściwej kondycji jest bardzo ważne, a nasz organizm musi pracować o wiele ciężej.

 

Przede wszystkim należy mieć na uwadze warunki atmosferyczne. W górach pogoda szybko się zmienia, dlatego musimy być przygotowani na każdą ewentualność. W razie niesprzyjających warunków, ulewnego deszczu lub śnieży, najlepiej nie kontynuować wspinania lub zejścia, ale znaleźć bezpieczne miejsce i poczekać aż pogoda się uspokoi. Nie wybierajmy też do wspinania miejsc o trudnym ukształtowaniu terenu lub gdzie wspinaczka jest bardzo trudna. Dopasujmy poziom trudności trasy do naszych umiejętności i nie próbujmy zrobić czegoś, na co braknie nam sił. Należy też informować rodzinę lub znajomych, w jaki rejon się wybieramy.

Wspinaczka górska to świetny sport dla osób szukających wrażeń. Warto zapisać się na kurs wspinaczkowy, żeby znać podstawy tej dyscypliny i czuć się pewnie podczas pierwszego wyjścia w góry.

Łozińska Agnieszka

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 28913 )
Array ( [docId] => 28913 )