Jak wynająć samochód za granicą

Autor: Kłossowska Anna
Data: 11-07-2012 r.

Wybieramy się na wakacje w świat, ale nie chcemy brać urlopu od kółka, a nie opłaca nam się lub po prostu niemożliwy jest transport własnego wozu. Jak więc wynająć samochód, abyśmy byli z niego zadowoleni?

Zasadniczą sprawą jest wybór firmy. Tym razem warto postawić na najlepszych i sprawdzonych (Avis, Hertz, Budget, Europcar, Sixt, Thrifty), zwłaszcza, że kryzys wymusił konkurencyjne ceny, promocje, bonusy i rabaty, i porównać ich propozycje, zwracając uwagę na:

  • czas wynajmu i możliwość jego przedłużenia,
  • koszty wynajmu wraz z dodatkowymi opłatami, np. ubezpieczeniem (powinny zostać określone przed podpisaniem umowy i nie ulec potem zmianie),
  • czy oferta zawiera limit kilometrów czy też nie – tzw. unlimited milage (zdecydowanie lepsza jest ta druga ewentualność, bo przy pierwszej trzeba płacić dodatkowo za każdy kolejny kilometr więcej ponad ustalony limit),
  • kwestie naprawy oraz możliwość bezpłatnego otrzymania samochodu zastępczego w przypadku, gdy nasz okaże się niesprawny czy ulegnie wypadkowi,
  • sposób zawarcia umowy: telefonicznie, przez Internet,
  • miejsce i czas odbioru samochodu oraz jego zdania,
  • kary umowne za niedotrzymanie warunków umowy: np. dostarczenie innego rocznika czy modelu niż zostało to ustalone,
  • jakie dokumenty wozu obowiązują w danym kraju,
  • wspomniane już promocje i zniżki,
  • ubezpieczenie wozu,
  • dodatkowe zapisy umowy, zwłaszcza te spisane drobnym drukiem!

 

Jeśli z jakiś względów zdecydujemy się na mniej znanego pośrednika, trzeba koniecznie ustalić jego dane kontaktowe, numer rejestru zezwolenia na działalność oraz zapoznać się z opinią na jego temat, np. na forach w Internecie.

Jeśli rezerwujemy umowę on-line, trzeba wydrukować sobie jej kopię oraz całą korespondencję z firmą. Gdy rezerwujemy wóz telefonicznie, koniecznie trzeba domagać się umowy na piśmie – stwierdzenie, że umowa ustna też ma moc prawną, a wszystkie rozmowy firma nagrywa nie powinny być dla nas argumentem przekonującym.

Umowa powinna zawierać wszystkie określone wcześniej warunki najmu. Jeśli przy odbiorze samochodu któraś ze stron umowy (my albo firma wypożyczająca) będzie chciała dodać coś do umowy, trzeba dopilnować, aby nowe ustalenia też znalazły się w wersji pisemnej. W umowie zawrzyjmy też zapis, w jaki sposób płacimy za wynajem (zaliczka, jaka kwota, kiedy, jej zwrot, regulacja całej kwoty, termin). Żadnego podpisywania jakichkolwiek dokumentów in blanco!

Kłossowska Anna

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 28927 )
Array ( [docId] => 28927 )