Jak zachować zdrowie podczas wakacyjnej podróży

Autor: Kłossowska Anna
Data: 22-07-2012 r.

Choroba na urlopie, zwłaszcza daleko od domu może popsuć najlepiej nawet zorganizowany wypoczynek w wymarzonym miejscu. Warto więc przed i podczas podróży zastosować się do kilku sprawdzonych rad, które pozwolą uniknąć niedogodności podczas wakacji.

Ubezpieczenie

Nie oszczędzaj na ubezpieczeniu, a dokonując jego wyboru weź pod uwagę cel podróży i jej rodzaj. Gdy wybierasz się „za wielką wodę”, warto zdecydować się na polisę z wyższą sumą ubezpieczenia. Istnieje bowiem ryzyko, że niski limit okaże się niewystarczający na pokrycie np. kosztów powrotu do kraju specjalistycznym środkiem transportu medycznego (karetką, helikopterem).

Tymczasem ubezpieczyciel odpowiada tylko do wysokości limitu ograniczonego w polisie. Jeśli zostanie on przekroczony, nadwyżkę trzeba opłacić z własnej kieszeni. Gdy z kolei zamierzasz aktywnie uprawiać sporty, zwłaszcza te niosące zwiększone ryzyko kontuzji – ubezpiecz się zawczasu od tej ewentualności.

Dotyczy to również wyjazdów zorganizowanych z biurami podróży. Te oczywiście oferują ubezpieczenie klientom, ale tylko standardowe – dlatego, gdy wyjazd jest typu active, zaleca się dokupienie odpowiedniego ubezpieczenia we własnym zakresie.

Szczepienia

Przed wyjazdem do krajów, gdzie zalecane jest szczepienie – wykonaj je. Pamiętaj, że wiele szczepień wymaga, aby zrobić je odpowiednio wcześniej, co najmniej na kilka tygodni przed planowaną podróżą. Weź też ze sobą w podróż „żółtą książeczkę” szczepień.

Apteczka pierwszej pomocy

Skompletuj swoją podróżną apteczkę. Zaopatrz ją w: wapno, paracetamol, węgiel, środki odstraszające owady – bardzo dobra 20-30% Mugga (jeden z najlepszych na świecie repelentów na komary, moskity, meszki, kleszcze), tabletki na biegunkę podróżną – np. Imodium czy Xifaxan, specyfik na malarię gdy jedziemy do kierunku zagrożonym malarią– Malarone, wodę utlenioną, proszek/płyn antybakteryjny, plastry i bandaż, krem przeciwsłoneczny z filtrem, środek łagodzący oparzenia słoneczne.

 

Gdy jesteś w trakcie jakiejkolwiek kuracji, zaopatrz się na podróż w dokładnie obliczony na cały czas jej trwania zestaw leków – może się okazać, że w aptece na miejscu po prostu ich nie będzie.

Podróż samolotem i autokarem

Podczas lotu samolotem, zwłaszcza na długim dystansie dużo pij, aby uniknąć odwodnienia. Z tego samego powodu nie przesadzaj z alkoholem i kawą.

Długotrwała podróż w pozycji siedzącej w samolocie, pociągu czy autokarze i samochodzie dwukrotnie zwiększa ryzyko powstania zakrzepicy oraz śmiertelnie groźnego powikłania - zatoru tętnicy płucnej. W grupie ryzyka zakrzepicy znajdują się: osoby po czterdziestce, wysokie, otyłe, cierpiące na choroby układu krążenia, w ciąży, po operacji (zwłaszcza brzusznej).

Dlatego warto zgłosić się przed podróżą do lekarza po zastrzyk z heparyny. Będąc już w drodze, gdy nie ma możliwości odbycia spacerów po pokładzie czy częstych przystanków w drodze, staraj się poruszać nogami, zrobić gimnastykę stóp, unieść je (na przykład na siedzenie), zmienić pozycję.

Pożywienie

Zwracaj uwagę na to, co jesz na miejscu. W krajach azjatyckich i tropikach unikaj wody pitej ze szklanek nawet w lepszych restauracjach. Wybieraj tylko taką z zamkniętych fabrycznie butelek. Bezpieczne jest też street food – wszystko, co smażone w oleju, byle bez glutaminianu sodu (gdy widzisz, że kucharz dodaje do potrawy charakterystyczny, biały proszek – zrezygnuj z jedzenia lub poproś, aby do twojego dania go nie dodawał).

Kłossowska Anna

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 28929 )
Array ( [docId] => 28929 )