Jak zachować zdrowie podczas wakacyjnej podróży

Autor: Kłossowska Anna
Data: 22-07-2012 r.

Choroba na urlopie, zwłaszcza daleko od domu może popsuć najlepiej nawet zorganizowany wypoczynek w wymarzonym miejscu. Warto więc przed i podczas podróży zastosować się do kilku sprawdzonych rad, które pozwolą uniknąć niedogodności podczas wakacji.

Ubezpieczenie

Nie oszczędzaj na ubezpieczeniu, a dokonując jego wyboru weź pod uwagę cel podróży i jej rodzaj. Gdy wybierasz się „za wielką wodę”, warto zdecydować się na polisę z wyższą sumą ubezpieczenia. Istnieje bowiem ryzyko, że niski limit okaże się niewystarczający na pokrycie np. kosztów powrotu do kraju specjalistycznym środkiem transportu medycznego (karetką, helikopterem).

Tymczasem ubezpieczyciel odpowiada tylko do wysokości limitu ograniczonego w polisie. Jeśli zostanie on przekroczony, nadwyżkę trzeba opłacić z własnej kieszeni. Gdy z kolei zamierzasz aktywnie uprawiać sporty, zwłaszcza te niosące zwiększone ryzyko kontuzji – ubezpiecz się zawczasu od tej ewentualności.

Dotyczy to również wyjazdów zorganizowanych z biurami podróży. Te oczywiście oferują ubezpieczenie klientom, ale tylko standardowe – dlatego, gdy wyjazd jest typu active, zaleca się dokupienie odpowiedniego ubezpieczenia we własnym zakresie.

Szczepienia

Przed wyjazdem do krajów, gdzie zalecane jest szczepienie – wykonaj je. Pamiętaj, że wiele szczepień wymaga, aby zrobić je odpowiednio wcześniej, co najmniej na kilka tygodni przed planowaną podróżą. Weź też ze sobą w podróż „żółtą książeczkę” szczepień.

Apteczka pierwszej pomocy

Skompletuj swoją podróżną apteczkę. Zaopatrz ją w: wapno, paracetamol, węgiel, środki odstraszające owady – bardzo dobra 20-30% Mugga (jeden z najlepszych na świecie repelentów na komary, moskity, meszki, kleszcze), tabletki na biegunkę podróżną – np. Imodium czy Xifaxan, specyfik na malarię gdy jedziemy do kierunku zagrożonym malarią– Malarone, wodę utlenioną, proszek/płyn antybakteryjny, plastry i bandaż, krem przeciwsłoneczny z filtrem, środek łagodzący oparzenia słoneczne.

Gdy jesteś w trakcie jakiejkolwiek kuracji, zaopatrz się na podróż w dokładnie obliczony na cały czas jej trwania zestaw leków – może się okazać, że w aptece na miejscu po prostu ich nie będzie.

Podróż samolotem i autokarem

Podczas lotu samolotem, zwłaszcza na długim dystansie dużo pij, aby uniknąć odwodnienia. Z tego samego powodu nie przesadzaj z alkoholem i kawą.

Długotrwała podróż w pozycji siedzącej w samolocie, pociągu czy autokarze i samochodzie dwukrotnie zwiększa ryzyko powstania zakrzepicy oraz śmiertelnie groźnego powikłania - zatoru tętnicy płucnej. W grupie ryzyka zakrzepicy znajdują się: osoby po czterdziestce, wysokie, otyłe, cierpiące na choroby układu krążenia, w ciąży, po operacji (zwłaszcza brzusznej).

Dlatego warto zgłosić się przed podróżą do lekarza po zastrzyk z heparyny. Będąc już w drodze, gdy nie ma możliwości odbycia spacerów po pokładzie czy częstych przystanków w drodze, staraj się poruszać nogami, zrobić gimnastykę stóp, unieść je (na przykład na siedzenie), zmienić pozycję.

Pożywienie

Zwracaj uwagę na to, co jesz na miejscu. W krajach azjatyckich i tropikach unikaj wody pitej ze szklanek nawet w lepszych restauracjach. Wybieraj tylko taką z zamkniętych fabrycznie butelek. Bezpieczne jest też street food – wszystko, co smażone w oleju, byle bez glutaminianu sodu (gdy widzisz, że kucharz dodaje do potrawy charakterystyczny, biały proszek – zrezygnuj z jedzenia lub poproś, aby do twojego dania go nie dodawał).

Kłossowska Anna

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Polecamy kancelarię:

 • Kancelaria Radcy Prawnego Marcin Majcherczyk

  ul. Stawowa 4 lok. 39, 41-200 Sosnowiec

  Wyświetl wizytówkę
 • Buszan Suchecka Orłowski Adwokat Radcowie Prawni Sp.p.

  ul. Armii Krajowej 22/2, 81-849 Sopot

  Wyświetl wizytówkę
 • THE N.E.W.S. LAW CENTER Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych

  ul. Kazachska 1/89, 02-999 Warszawa

  Wyświetl wizytówkę
 • adwokat Wojciech Rudzki - kancelaria adwokacka

  Józefa Piłsudskiego 40/4 Kraków 31 - 111

  Wyświetl wizytówkę
 • KANCELARIA ADWOKACKA Adwokat Michał Gajda

  ul. Księcia Bogusława X 1/3, 70-440 Szczecin

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Radcy Prawnego Robert Dudkowiak

  ul. Jana Pawła II 11 lok. 5, 62-300 Września

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Adwokacka Adwokata Piotra Sęka

  ul. Narutowicza 44 lok. 20, 90-135 Łódź

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Radców Prawnych ARVE M.Kusztan & R.Ponichtera Sp. K.

  ul. Czysta 4, 50-013 Wrocław

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Radcy Prawnego Marek Foryś

  ul. Słupecka 9/1, Gdynia

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria MERITUM

  ulica Westerplatte 13/5, 31-033 Kraków

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Radcy Prawnego Radosław Tymiński

  Łukowska 9 Lok. 126, 04-133 Warszawa

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Prawna Iurisco Edyta Przybyłek

  ul. Zgrzebnioka 28, 40-520 Katowice

  Wyświetl wizytówkę
Array ( [docId] => 28929 )
Array ( [docId] => 28929 )

Array ( [docId] => 28929 )