Kolej maglev w Szanghaju

Autor: Giruć Katarzyna
Data: 02-07-2012 r.

Czy wyobrażacie sobie podróż pociągiem, który osiąga prędkość 430 km/h? Tak szybko porusza się chińska kolej magnetyczna Maglev. Dzięki niej 30-kilometrową trasę z lotniska Pu Dong do Szanghaju można pokonać w 7 minut.

Kolej magnetyczna w Szanghaju jest najdłuższa na świecie. Łączy lotnisko Pu Dong z Szanghajem. Odległość pomiędzy miastami wynosi ok. 30 km, a jej pokonanie zajmuje kolei 7 minut i 20 sekund.

Kolej Maglev w Szanghaju istnieje od 2003 r. Wybudowała ją niemiecka firma Transrapid International. Chińczycy planują przedłużenie szanghajskiej linii. Po rozbudowie ma przebiegać niedaleko Hangzhou - malowniczego miasta jezior, stawów i jedwabiu.

Szanghajski Maglev rozwija prędkość do 431 km/h, ale pociągi poruszające się dzięki technologii magnetycznej mogą osiągać prędkość nawet powyżej 600 km/h.

Na czym w skrócie polega technologia magnetycznej lewitacji? Tradycyjne tory zastępuje układ elektromagnesów. Pole magnetyczne sprawia, że wagony przez cały czas unoszą się około10 cm nad powierzchnią toru i w ogóle nie mają z nim kontaktu. Technologia wykorzystująca magnesy eliminuje całkowicie tarcie kół, które ogranicza prędkość.

 

Jeśli zdecydujemy się na podróż do Szanghaju Maglev ułatwi nam transfer z lotniskiem i dojazd do wielkiej atrakcji jaką jest Hangzhou. Jednak już sam przejazd tym niezwykłym pociągiem będzie nie lada atrakcją, którą na pewno będziemy wspominać.

Giruć Katarzyna

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 28920 )
Array ( [docId] => 28920 )