Malta - angielski na wyspie joannitów

Autor: Ławecki Tomasz
Data: 10-07-2012 r.

Licząca 400 tys. mieszkańców Malta przyjmuje półtora miliona turystów rocznie. Co czwarty przyjeżdża na kurs językowy, a większość to młodzież. Lekcje angielskiego odbywają się przed południem. Drugą część dnia wypełnia nauka niekonwencjonalna – zwiedzanie i wypoczynek na słonecznej wyspie, gdzie fortyfikacje stolicy – La Valetty, pałace, muzea i kościoły sąsiadują z restauracjami i kafejkami.

Angielski został ogłoszony na Malcie językiem państwowym w 1800 roku, a 134 lata później podobny status uzyskał język maltański. Teraz mieszkańcy posługują się dwoma językami. Na Uniwersytecie Maltańskim utworzono kierunek dla nauczycieli języka angielskiego, a Malta stała się jednym z popularniejszych miejsc nauki angielskiego.

Kursy zaczęto organizować w latach 60. XX w. na zamówienie Włochów. Dewizą szkół jest „nauka poprzez przyjemność”. Od 1989 r. nad poziomem nauczania czuwa Stowarzyszenie Szkół Języka Angielskiego. Obok młodzieży, na kursy specjalistyczne przyjeżdżają lekarze, biznesmeni, handlowcy, bankowcy i programiści komputerowi.

Malta jest bezpieczna i pełna uroku. Rosną tu cytrusy, granaty, winnice i palmy, a intensywny kolor bougenwilli przypomina klimat Sycylii. Kursanci wygrzewają się na plażach wzdłuż wybrzeża, nurkują w Błękitnej Lagunie lub w Dwejra na wyspie Gozo, zwiedzają jaskinie i groty.

Podczas wycieczki łodzią do Błękitnej Groty można obserwować ławice ryb, a nad klifowymi brzegami – wędkarzy. Grota, wapienna skała fantazyjnie wypłukana przez fale morskie, w środku jest ciemna, co kontrastuje z lazurową barwą wody.

Inny klimat panuje w porcie rybackim Marsaxlook, gdzie przeglądają się w wodzie łodzie zwane luzzi o żółto-niebiesko-czerwonych barwach. W portowej restauracji „L’amigo” warto spróbować kalmarów. Podstawą maltańskiej kuchni są ryby i owoce morza, a do tego czerwone wino.

 

Wieczorami młodzież szaleje na dyskotekach, w klubach rockowych i jazzowych maltańskiej stolicy rozrywki – miasteczku St. Julians. Przy skrzyżowaniu głównych ulic znajduje się tam 10 dyskotek, z największą – Axis. Słynie z dobrej muzyki, pokazów laserowych i piany opadającej z sufitu.

Stolica Malty, La Valetta, przypomina muzeum pod gołym niebem. Większość budowli wzniesiono z żółtobiałego kamienia i dlatego Maltańczycy reklamują miodowy kolor wyspy.

W oratorium barokowej katedry św. Jana widnieje obraz Caravaggia „Ścięcie św. Jana Chrzciciela”. Artysta schronił się na Malcie przed karą śmierci za zabójstwo. Talent prekursora baroku wywarł wrażenie na wielkim mistrzu zakonu joannitów Alofie de Wignacourt, który nadał mu tytuł kawalera maltańskiego.

Teraz w forcie St. Elmo organizowane są turnieje rycerskie. Podobnie jak St. Angelo, był bastionem podczas najazdu 40-tysięcznej armii tureckiej dowodzonej przez Sulejmana Wspaniałego w 1565 r. Huk armat, strzały na wiwat i okrzyki obwieszczają, jak przed wiekami, zwycięstwo kawalerów maltańskich.

W Pałacu Wielkich Mistrzów mieści się dziś parlament oraz muzeum. Joannici mieszkają nadal w forcie St. Angelo, ale siedziba główna Suwerennego Wojskowego Zakonu Maltańskiego znajduje się w Rzymie.

Ławecki Tomasz

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Polecamy kancelarię:

 • Kancelaria Radcy Prawnego Marcin Majcherczyk

  ul. Stawowa 4 lok. 39, 41-200 Sosnowiec

  Wyświetl wizytówkę
 • Buszan Suchecka Orłowski Adwokat Radcowie Prawni Sp.p.

  ul. Armii Krajowej 22/2, 81-849 Sopot

  Wyświetl wizytówkę
 • THE N.E.W.S. LAW CENTER Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych

  ul. Kazachska 1/89, 02-999 Warszawa

  Wyświetl wizytówkę
 • adwokat Wojciech Rudzki - kancelaria adwokacka

  Józefa Piłsudskiego 40/4 Kraków 31 - 111

  Wyświetl wizytówkę
 • KANCELARIA ADWOKACKA Adwokat Michał Gajda

  ul. Księcia Bogusława X 1/3, 70-440 Szczecin

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Radcy Prawnego Robert Dudkowiak

  ul. Jana Pawła II 11 lok. 5, 62-300 Września

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Adwokacka Adwokata Piotra Sęka

  ul. Narutowicza 44 lok. 20, 90-135 Łódź

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Radców Prawnych ARVE M.Kusztan & R.Ponichtera Sp. K.

  ul. Czysta 4, 50-013 Wrocław

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Radcy Prawnego Marek Foryś

  ul. Słupecka 9/1, Gdynia

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria MERITUM

  ulica Westerplatte 13/5, 31-033 Kraków

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Radcy Prawnego Radosław Tymiński

  Łukowska 9 Lok. 126, 04-133 Warszawa

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Prawna Iurisco Edyta Przybyłek

  ul. Zgrzebnioka 28, 40-520 Katowice

  Wyświetl wizytówkę
Array ( [docId] => 28925 )
Array ( [docId] => 28925 )

Array ( [docId] => 28925 )