Oszczędź pieniądze planując wakacje z wyprzedzeniem

Autor: Omelczuk Maria
Data: 11-04-2012 r.

Mogłoby się wydawać, że podróżowanie z rodziną (zwłaszcza jeśli jest liczna) wiąże się z dużymi kosztami. Nic bardziej mylnego! Najpierw dokładnie określ swój budżet, który chcesz przeznaczyć na wyjazd; dokładnie się go trzymając unikniesz przyszłych rozczarowań. Następnie przygotuj plan oszczędnościowy dla 3 podstawowych kategorii Twojej podróży. Oto i one!

Koszt transportu

Cel podróży oraz środek transportu są to główne generatory tej kategorii. Jeżeli zdecydowałeś się jechać samochodem, koniecznie ustal miejsce docelowe wypadu – nie będziesz wtedy niepotrzebnie kluczył ani nadkładał trasy. Poza tym sprawdź gdzie po drodze znajdują się najtańsze stacje benzynowe.

Naucz się prowadzić auto ekonomicznie – staraj się nie przyspieszać ani nie hamować gwałtownie, jedź w miarę ze stałą prędkością i korzystaj z obrotomierza (dla silnika benzynowego optymalny przedział to 2-3 tys. obrotów na minutę, zaś przy dieslu możesz śmiało wrzucać wyższy bieg przy 2 tys. obrotów).

Samolot, pociąg czy prom co prawda nie stwarzają nam tak wielkiego pola do własnej inwencji i popisu co samodzielnie prowadzony samochód, aczkolwiek tutaj także możemy się wykazać, poszukawszy uprzednio w Internecie tanich biletów lub promocyjnych okazji.

Koszt wyżywienia

Codziennie rano rób prowiant. Nie mówię tu zastępowaniu wszystkich posiłków w ciągu dnia kanapkami, lecz o przygotowaniu sobie małych przekąsek na drogę, na wypadek gdybyś zgłodniał.

Pamiętaj też, że nie zawsze musisz jadać w najlepszych restauracjach hotelowych. Znam wielu fanatyków turystyki kulinarnej, którzy uwielbiając degustować lokalną kuchnię w czasie podróży, zawsze znajdą jakieś fajne bistro czy kultową knajpkę z niepowtarzalnym klimatem – często nawet lepsze od aż lśniących od michelinowych gwiazdek jadłodajń, a już na pewno tańsze.

Kupuj lokalne produkty! Nawet jeśli masz zwyczaj codziennie na śniadanie jeść jabłko i tylko jabłko, to będąc np. w Brazylii, nie odmawiaj przepysznego, świeżego ananasa czy kokosa. Bądź otwarty na nowe doznania kulinarne!

 

Koszt rozrywek

Zapewne będzie to najtrudniejszy orzech do zgryzienia, gdyż prawdę powiedziawszy atrakcyjność podróży wiąże się w dużej mierze z urozmaiconymi formami wypoczynku. Parki tematyczne, muzea, galerie sztuki, wstępy na ciekawe imprezy kulturalne - różne typy rozrywek, tak dziennych jak i nocnych, automatycznie implikują spore wydatki. Jednak jest na to rada!

W przypadku turystyki miejskiej, spróbuj rozejrzeć się za miejscami oferującymi wejście bezpłatne (często jest to praktykowane w określone dni tygodnia). W punkcie informacji turystycznej zapytaj się także o tzw. „kartę miejską” (city card / city pass), często umożliwiającą nie tylko poruszanie się lokalną komunikacją, ale również dającą zniżki na atrakcje turystyczne czy do sklepów, a także wstęp do kilku muzeów, galerii sztuki czy zabytkowych obiektów w jednym pakiecie.

Natomiast będąc nad morzem czy w górach, pamiętaj, że obcowanie z naturą samo w sobie jest zachwycające. Doceń przyrodę i spędź cały dzień na plaży albo na górskiej wędrówce. To naprawdę niewiele kosztuje!

Omelczuk Maria

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 28911 )
Array ( [docId] => 28911 )