Guipúzcoa, czyli rajd po baskijskim wybrzeżu

Kategoria: Trasy
Autor: Omelczuk Maria
Data: 21-06-2012 r.

Północne wybrzeże Hiszpanii to ojczyzna Basków. Ten dumny naród został wyjątkowo szczodrze obdarowany przez naturę. Złote plaże, malownicze klify oraz obfitujące w różne gatunki ryb i owoców morza wody Zatoki Biskajskiej to tylko niektóre elementy decydujące o atrakcyjności wybrzeża Guipúzcoa. Ta hiszpańska prowincja to także żyzne wzgórza, na których z powodzeniem uprawia się winną latorośl.

Guipúzcoa, znajdującą się nieco na zachód od miasta San Sebastián (w języku baskijskim Donostia) posiada ciągnącą się na ponad 50 km linię brzegową. To sprawia, że rybołówstwo jest tutaj rozwinięte na masową skalę, a w miejscowych restauracjach zakosztować można znakomitych przysmaków bazujących na darach morza.

Rybackich miejscowości jest wiele, jednak za najpiękniejszą uznaje się Getarię, której morskie fale nie smagają aż tak silnie, gdyż jest ona osłonięta od północy przez lagunę, połączoną z lądem wąskim cyplem, na końcu którego wznosi się góra Monte San Antón. Cała formacja do złudzenia przypomina zaś swym kształtem mysz. Codziennie odbywa się tutaj wielka aukcja rybna, na której miejscowi ludzie handlują owocami swego połowu. Nawet jeśli nic nie kupimy, możemy spróbować gotowych już morskich potraw w lokalnych restauracyjkach; polecam skosztować zwłaszcza typowych baskijskich przekąsek, zwanych pintxos.

W Getarii znajduje się też prawdziwa gratka dla wszystkich fashionistek – muzeum słynnego projektanta mody, Cristóbala Balenciagi, który w tym miejscu się urodził oraz odbył pierwsze krawieckie praktyki.

 

Inne równie ciekawe miasteczka na wybrzeżu Guipúzcoa to Zumaia, przez którą przechodzi jeden ze szlaków pielgrzymkowych do Santiago de Compostella oraz Saturrarán. W tym pierwszym znajduje się zabytkowy kościół, którego ściany zdobią obrazy autorstwa El Greco, Francisco de Zurbarána i Francisco de Goya’i. Drugie zaś jest szczególnie atrakcyjne, a to ze względu na dziką plażę, którą bezsprzecznie uważa się za najładniejszą w całej prowincji.

Wczesnym wieczorem usiądźcie na piasku albo wdrapcie się na wierzchołek znajdującego się przy plaży wzgórza. Stamtąd zaś, racząc się kieliszkiem orzeźwiającego białego wina txacolí z miejscowych winnic, podziwiajcie wspaniały zachód słońca nad Zatoką Biskajską!

Omelczuk Maria

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 28951 )
Array ( [docId] => 28951 )