Trasy rowerowe - Nieborów i Arkadia (długość trasy: 44 km)

Kategoria: Trasy
Autor: Omelczuk Maria
Data: 27-04-2012 r.

Około 90 km na zachód od stolicy znajdują się dwa wspaniałe miejsca: Nieborów i Arkadia, które z pewnością dostarczą nam super wrażeń, jeśli oprócz kolarskiego bakcyla, mamy również zamiłowanie do ciekawych zabytków sztuki architektonicznej i parkowej.

Drogą nr 8 jedziemy z Warszawy na południowy zachód do Skierniewic, skąd zaczynamy naszą podróż rowerową. Wyjeżdżamy z miasta w północno-wschodnim kierunku, drogą na Bolimów. Po chwili znajdujemy się już w Bolimowskim Parku Krajobrazowym, w którym liczne sosny dają nam w czasie pedałowania przyjemny cień.

Po ok. 1 km, skręcamy w lewo w Drogę Łowicką, którą jedziemy jakieś 7 km. Powinniśmy zobaczyć leśniczówkę mieszczącą się przy dużej, bagienno-torfowiskowej Polanie Siwica – ulubionym miejscu żerowania łosi, jeleni i dzików. Następnie skręcamy w prawo i po 3 km jeździe na północny-zachód przybywamy do Nieborowa.

Michał Hieronim Radziwiłł kupił ową wieś w 1774 r., obejmując w posiadanie również wspaniały, barokowy pałac pochodzący z końca XVII w., który przebudował potem w stylu klasycystycznym. Umieścił w nim swoją imponującą kolekcję porcelany, sreber, mebli oraz dzieł sztuk plastycznych. Jednak na jeszcze większą uwagę zasługuje ogromny ogród w stylu francuskim, o geometrycznym rozplanowaniu roślin, żywopłotów, nawierzchni, małych altanek, oranżerii oraz lapidarium.

Z Nieborowa udajemy się w kierunku północnym, jadąc aż do kościoła – mijamy go, a na skrzyżowaniu skręcamy w lewo. Drogowskazy przy niezbyt szerokiej jezdni powinny wskazywać Arkadię, do której w końcu docieramy, skręcając w lewo przy małej stacji kolejowej.

 

Żona znanego nam już pana Michała, Helena z Przeździeckich Radziwiłłowa, idąc w ślady męża, kupiła w 1777 r. wieś Arkadia i założyła tu ogród krajobrazowy, cały utrzymany w naturalnym stylu angielskim. W całej Europie panowała wówczas moda na sentymentalne parki, w których obowiązkowymi elementami były m.in.: romantyczne oczka wodne okolone wierzbami płaczącymi, stylizowane na antyczne ruiny i posągi starożytnych bóstw i herosów, a także sztuczne stawy o wijącej się linii brzegowej, po których godzinami można było wiosłować łódką. Wszystko to odnajdujemy właśnie w Arkadii, w której gdzieś między Grotą Sybilli, Łukiem Greckim a Świątynią Diany, możemy oddać się zadumie i doskonale zrelaksować.

Teraz tylko pozostaje nam wrócić z powrotem do Skierniewic – dla odmiany (oraz na wypadek gdyby było dla nas za ciemno, by znów jechać przez Puszczę Bolimowską) proponuję łatwiejszą trasę, wiodącą dobrą, asfaltową drogą wzdłuż rzeki Skierniewki.

Omelczuk Maria

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 28949 )
Array ( [docId] => 28949 )