Trasy rowerowe - Otwock

Kategoria: Trasy
Autor: Omelczuk Maria
Data: 27-04-2012 r.

Dzięki swojemu pięknemu położeniu w otulinie sosnowych lasów, przy samym ujściu rzeki Świder do Wisły, Otwock szybko stał się wymarzoną ostoją dla pragnących odpocząć od miejskiego zgiełku warszawiaków. Zapraszam na rowerową wycieczkę do Otwocka.

Kiedy w 1877 r. doprowadzono tutaj linię kolejową, zaczęły się budować pierwsze wille, drewniane domostwa i letnie rezydencje, a także pierwsze nizinne sanatorium dla chorych na gruźlicę.

Jeden z pierwszych otwockich osadników, słynny malarz Michał Elwiro Andriolli stworzył oryginalny, jedyny w swoim rodzaju architektoniczny styl drewnianych domków letniskowych, którego charakterystycznymi elementami były liczne ażurowe ornamenty, żłobienia w drewnie, wiszące balkony, werandy z balustradkami oraz strzeliste wieżyczki.

W czasie 20-lecia międzywojennego poeta Konstanty Ildefons Gałczyński w żartobliwym nawiązaniu do stylu biedermeier ochrzcił go mianem świdermajer. Warto zobaczyć ową polską odpowiedź na rosyjskie dacze, zwłaszcza, że do Otwocka z łatwością możemy wybrać się na wspaniałą, jednodniową wycieczkę rowerem.

Trasę zaczynamy ze stacji PKP Warszawa Gocławek, kierując się na wschód przez Las im. Króla Jana Sobieskiego, który jest północną częścią Mazowieckiego Parku Krajobrazowego. Rezerwat ten jest bardzo zadbany, pełen dobrze wytyczonych ścieżek rowerowych, spośród których możemy wybierać długimi godzinami. Grunt, żebyśmy kierowali się na południowy wschód, w stronę Józefowa, a następnie Otwocka.

Po około 13 km jazdy dotrzemy do Zagórza, fantastycznego miejsca, które skrywa niejedną tajemnicę. Najpierw, na początku XX w. zbudowano tam sanatorium; ok. 20 lat później znana autorka romansów, Maria Rodziewiczówna zaszyła się nieopodal w swoim domku, gdzie napisała „Lato leśnych ludzi”; zaś w 1939 r. założono tam szpital psychiatryczny, składający się z dziwnych budynków - niektórych o bardzo niejasnym przeznaczeniu. Tereny te były również polem walki partyzanckich oddziałów AK w czasie II wojny światowej.

Blisko Zagórza mieści się lotnisko Góraszka, gdzie co roku w pierwszy weekend czerwca organizowany jest Międzynarodowy Piknik Lotniczy.

Trzy kilometry dalej znajduje się wieś Wiązowna, której główną atrakcją jest XIX-wieczny pałac Lubomirskich i przylegający do niego przytulny park.

Pedałując cały czas na południe, po ok. 2,5 km mijamy Bartka Mazowieckiego, już od ponad 4 stuleci opiekuńczo rozpościerającego swoje dębowe konary ponad ziemią.

Mając po prawej stronie rzekę Mienię, przybywamy do Mlądza – tam pokonujemy most wiodący przez Świder i po ok. 5 km jesteśmy już w Otwocku. Teraz zwalniamy nieco tempo, aby spokojnie móc podziwiać świdermajerową architekturę.

Omelczuk Maria

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 28948 )
Array ( [docId] => 28948 )