Rowerowe trasy Europy: na dwóch kółkach przez Wilno – pałac w Werkach

Kategoria: Trasy
Autor: Omelczuk Maria
Data: 20-08-2012 r.

Objechawszy całą wileńską starówkę, pora na zwiedzanie okolic podmiejskich. Stolica Litwy jest naprawdę pięknie położona pośród gęstych lasów Pojezierza Litewskiego. Nasza trasa wiedzie na północ, wzdłuż lewego brzegu rzeki Neris (Wilii), przez wzgórza, na których stoi XVIII-wieczny dwór Verkiai, kończy się zaś nad jeziorami Alsas, Gulbinas i Balsys.

Tak jak w poprzedniej wycieczce po Starym Mieście trasę rozpoczynamy z Placu Katedralnego (Katedros aikštė). Pedałujemy na północ ulicą T. Vrublevskio, po czym wjeżdżamy na most Karaliausa Mindaugo. Przekroczywszy rzekę Neris skręcamy w prawo w ulicę Olimpiečių – od tego momentu rozpoczyna się bardzo profesjonalnie zaprojektowany szlak rowerowy „EuroVelo 11”.

Jadąc nim przez około 14 km, czasem można zupełnie zapomnieć, że jest się w mieście – płynąca po prawej stronie rzeka Wilia i porastająca jej brzegi roślinność sprawiają, że są to wyjątkowo spokojne i malownicze tereny rekreacyjne.

Wkrótce rzeka zaczyna zakręcać w prawo, my zaś żegnamy się z nią i jedziemy dalej prosto ulicą Verkių. Po 500 m widać już pałac Verkiai, składający się z dwóch klasycystycznych rezydencji, których budowa rozpoczęła się w 1780 r. z polecenia biskupa wileńskiego Ignacego Jakuba Massalskiego (1727-1794). Osadnictwo na tych terenach datuje się już na okres wczesnego średniowiecza, czego dowodem są odkopane tutaj dwa pogańskie kurhany.

Nieopodal znajduje się stroma skarpa, na której umieszczono platformę widokową – można z niej podziwiać piękne, zielone doliny nad rzeką Neris.

 

Ruszamy zatem dalej na naszych rowerach. Ostatni odcinek trasy wiedzie w kierunku północno-wschodnim najpierw ulicą Žaliųjų Ežerų, a potem, odbiwszy w lewo, drogą Gulbinėlių. Pięciokilometrowy trakt przebiegający przez wspaniałe lasy Rezerwatu Ežerėliai to dla miłośników kolarstwa prawdziwa przyjemność - cały czas jedzie się bowiem wśród zieleni, ścieżkami wyłożonymi specjalną, żwirową nawierzchnią i dobrze oznakowanym różowym szlakiem.

Metą są trzy piękne jeziora: najmniejsze Alsas oraz dwa większe, o rynnowym kształcie – Gulbinas i Balsys. Wiadomo, że każdy kolarz czuje po takiej trasie - zwłaszcza w upalny, letni dzień - duże zmęczenie, więc nie ma na co czekać! Parkujemy rowery przy brzegu na jednej z licznych, kameralnych plaż i wskakujemy ochłodzić się nieco w szmaragdowych wodach jeziora!


Zobacz także:

Omelczuk Maria

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 28957 )
Array ( [docId] => 28957 )