Zwiedzanie czeskich zamków

Kategoria: Trasy
Autor: Bałuka Emilia
Data: 11-04-2012 r.

Republika Czeska oferuje turystom bogatą gamę zabytków kultury i historii. Dużą ich część stanowią liczne zamki rozsiane na obszarze całego kraju. Oto krótki przewodnik po niektórych z tych imponujących budowli.

Zamek Šternberk

Zamek został zbudowany w stylu gotyckim w połowie XIII w. na szczycie granitowego klifu na zachodnim brzegu rzeki Sázava, ok 50 km na południowy – wschód do Pragi. Przez wieki przeszedł liczne przebudowy. Dzisiejszy wygląd nadał mu architekt K. Keiser na zlecenie Jana II z Lichtensteinu. Jego wnętrza kryją m.in. bogate zdobienia malarskie i stiukowe, stylowe meble oraz rodowe zbiory rodziny Šternberk. Ozdobą wielu pomieszczeń są liczne zegary oraz skórzane tapety i oryginalne renesansowe i barokowe piece kaflowe. W zamku można podziwiać również unikalną kolekcję ponad 500 miedziorytów odzwierciedlających historię wojny trzydziestoletniej.

Zamek Pernštejn

Zamek wznosi się na skale w miejscowości Nedvědice, otoczony lasami wschodniej krawędzi Masywu Czeskomorawskiego. Dzięki wyjątkowej lokalizacji nigdy nie został zdobyty. Do XVI w. był wielokrotnie przebudowywany. Później dokonywano jedynie niewielkich zmian i obecny jego wygląd w dużej mierze odpowiada jego postaci z tego okresu. Zamek od lat przyciąga filmowców z kraju i ze świata. Pojawił się już w ponad czterdziestu filmach i bajkach (m.in. Kroniki młodego Indiany Jonesa i Trzej Muszkieterowie). Na jego terenie organizowane są między innymi pokazy dawnych tańców, muzyki, szermierki i rzemiosł. Jest jednym z najlepiej zachowanych zamków w Czechach.

Zamek w Bouzovie

Wzniesiony na wzgórzu Zamek w Bouzovie stanowi jedną z największych atrakcji Moraw Środkowych. Powstał na początku XIV w. Pierwszym właścicielem był Buz z Bouzova. Przez kilka następnym stuleci zamek często zmieniał właścicieli. W 1695 r. przeszedł w ręce Zakonu Rycerzy Niemieckich, którzy przez dwieście lat niewiele nim się zajmowali.

 

Dopiero w latach 1896–1901 został poddany gruntowanej renowacji. Turystom udostępniono do zwiedzania m.in. prywatną kwaterę wielkiego mistrza Eugena von Habsburg. Perełkę grodu stanowi kaplica zamkowa z unikatowym gotyckim ołtarzem. Zamek stanowi atrakcyjne miejsce dla filmowców. Nagrano tu m.in. serię baśni o księżniczce Fantaghiro.

Zamek Křivoklát

Zamek Křivoklát to jedna z najstarszych i najbardziej znaczących budowli w Czechach. Jego początki sięgają pierwszej połowy XIII w. Pierwotnie powstał jako zamek myśliwski Przemyślidów. Pod koniec XV wieku został rozbudowany przez Władysława Jagiellończyka. W XVI wieku służył jako więzienie. W 1643 r. uległ poważnemu zniszczeniu wskutek pożaru. Dopiero w XIX wieku, jego ostatni właściciele, rodzina Fürstenberk, dokonali rekonstrukcji budowli. Obecnie, można podziwiać jego historyczne wnętrza m.in. kaplicę z końca XV wieku, fürstenberską bibliotekę, salę królewską i rycerską, a także więzienie oraz salą tortur wraz z wyposażeniem. Wspaniałą atrakcję stanowi także słynna wieża Huderka z tarasem widokowym.

Zamek Czerwona Lhota

Urokliwy renesansowy zameczek Czerwona Lhota wznosi się na skalanej wysepce pośrodku stawu w miejscowości Kardašova Řečice na południu Czech. Jest jednym z najczęściej odwiedzanych zamków w tym kraju. Pierwsze pisemne wzmianki o wybudowanej tu twierdzy pochodzą z roku 1465. Niezwykłe wrażenie robi charakterystyczna czerwona elewacja budowli, odbijająca się na powierzchni wody. Budowlę otacza przepiękny park angielski porośnięty bogatą roślinnością. Warta uwagi jest kaplica Najświętszej Trójcy z unikatowym drewnianym sufitem symbolizującym Jerozolimę.

Bałuka Emilia

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 28945 )
Array ( [docId] => 28945 )