ADHD - zespół nadpobudliwości psychoruchowej

Autor: Pietrzyca Olga
Data: 04-06-2012 r.

ADHD (attention deficit hyperactivity disorder) czyli zespół charakterystycznych objawów, wśród których na pierwszy plan wysuwa się nadmierna ruchliwość dziecka. Częstotliwość występowania ADHD szacuje się na około 5-10% populacji. Najczęściej dotyczy to dzieci w wieku szkolnym. Na podstawie statystyk wiadomo, że trzy razy częściej chorują chłopcy.

Do znamiennych objawów zespołu nadpobudliwości zaliczamy zaburzenia koncentracji i uwagi, problemy z kontrolowaniem impulsywności i nadmierną ruchliwość. Co ważne, objawy utrzymują się stale, przez co najmniej pół roku i pojawiają się zarówno w domu, przedszkolu czy szkole. Występują już w okresie wczesnego dzieciństwa, pierwsze niepokojące objawy zauważyć można już u niemowlaka. Zaburzenia narastają, by osiągnąć swój szczyt w wieku szkolnym, po czym stopniowo ustępują. W wieku około czternastu lat, dzięki zwiększonej ilości wydzielanych neuroprzekaźników objawy ADHD zmniejszają się.

U niektórych, nieleczonych w dzieciństwie dorosłych mogą pozostać cechy nadimpulsywności, zaburzeń psychicznych i braku samokontroli. Dzieci ze diagnozowanym ADHD mają problemy z normalnym funkcjonowaniem i odgrywaniem ról społecznych. Ich wyniki w nauce zawsze są poniżej faktycznych możliwości.

Leczenie ADHA jest wieloaspektowe. Oprócz leczenia farmakologicznego, które polega na podawaniu leków przeciwdepresyjnych i psychotropowych, stosuje się psychoterapię i poradnictwo. Ma ono na celu zaznajomienie rodziców i najbliższego otoczenia z tematem choroby i postępowania.

 

W terapii zaburzeń ruchowych wykorzystuje się natomiast metody Integracji Sensorycznej, Weroniki Sherborne i tak zwaną gimnastykę mózgu.

Pietrzyca Olga

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 29034 )
Array ( [docId] => 29034 )